Nášivka ve druhé skupině ml je téma chleba. Shrnutí lekce o chlebu rozvoje řeči je hlavou všeho

Nášivka ve druhé skupině ml je téma chleba.  Shrnutí lekce o chlebu rozvoje řeči je hlavou všeho

"Chléb je hlavou všeho"

Cíl: Rozvinout u dětí předškolního věku pečlivý přístup a úctu k chlebu.

Softwarové úkoly:

Tréninkové úkoly:

Seznamte děti s procesem pěstování obilí.

Rozšířit a obohatit znalosti dětí o chlebu a jeho výrobě.

Představte profese: traktorista, kombajnista, pekař.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet logické myšlení, souvislou řeč, jemnou motoriku.

Podporovat formování mentálních operací a rozvoj řeči.

Vzdělávací úkoly:

Vštěpovat dětem starostlivý přístup a úctu k chlebu.

Průběh lekce:

vychovatel: Ahoj děti! Poslechněte si hádanku:

jsem černý

Možná jsem bílý

Jsem brunátný a trochu spálený - někdy,

Ale to není problém!

co to je?

Snímek1

Děti: Chléb.

Pedagog: Přesně tak, dnes si s vámi povíme o chlebu.

Snímek2

Lidé mají slova:

"Chléb života je hlava."

Je slavný jako první na světě,

Je známý tím, že je na stole první.

Bochník jsem upekla sama
Váží deset kilogramů.

Těsto z pšeničné mouky
Hněte se na stole půl dne,
Aby všichni seděli,
Aby každý mohl jíst,
Aby mi to zůstalo.

Tady je bochník chleba
Zvu vás na dovolenou.

vychovatel: Podívejte se, jak krásný je chléb, říká se mu bochník(protože, kulatý, krásný, jako slunce)

Děti, víte, z čeho se vyrábí chleba. A teď vám o tom povím.

Snímek3

Vychovatel : Hele, to jsou klásky. Zrnka jsou schovaná v klásku, jakoby v kapsách, je jich tolik a na každé kapse je úponek, jako by obilí chránil. Je to semínko, které všechno začalo.

vychovatel: Kluci, co to máte na talíři?

Děti: Obilí.

vychovatel: Ano, chlapi, to jsou zrna pšenice. Pojďme se na ně podívat blíže. Vezmi je do rukou a řekni mi, jak se cítí?

Děti : Malý, tvrdý

vychovatel: Chlapi, v každém zrnu žije klíček, aby se probudil, musí být zrna zaseta do země.

Kdo nám pomůže zasít celé pole pšenice?

Děti: Traktor

Snímek4

vychovatel: A kdo pracuje na traktoru?

Děti: Řidič traktoru

vychovatel: S pomocí traktoru lidé orají pole a sejí obilí do země. Co si myslíte, že pomůže našim zrnům vyklíčit?

Snímek5

Děti: Slunce je světlo, déšť je voda.

vychovatel: Slunce svítí a hřeje, déšť prší a klíček raší.

- Chlapi, podívejte se, jaké klíčky se objeví ze zrn a pole se zazelená a z klíčků vyrostou klasy.

Vychovatel: Mezitím nám porostou klásky, ty a já budeme odpočívat a hrát si

Minuta z tělesné výchovy:

Obilí spadne do země

Pohyby rukou vlevo a vpravo před vámi

A vyklíčí jako výhonek.

Zvedneme se z podřepu, dlaně položíme před hrudník.

Slunce ho usmaží,

Zvedněte ruce nahoru, roztáhněte je do stran, podívejte se nahoru na dlaně.

Bude pršet stokrát.

Dřepy, vlnovité pohyby rukama shora dolů.

A pak zmrznout pod sněhem

Obtočte ruce kolem sebe a přecházejte z nohy na nohu.

A stát ve větru

Zvednou ruce nahoru. Naklání doleva a doprava,
zvedání nohou z podlahy.

Chléb je velmi těžké sehnat

Zatřeste ukazováčkem levé nebo pravé ruky.

Měli byste o tom vědět.

Rukama se dotýkají hlavy.

Snímek6

Zvedne se výhonek

Stonek zezelená,

Brzy bude klásek.

Pole se stane velkorysým kukuřičným polem,

Silný, vysoký, se zlatou hřívou.

Snímek6

vychovatel: Naše pole se tedy rozrostlo a začalo klíčit. Zrna jsou zralá. Je čas sklízet. Kdo pomůže lidem se sběrem pšenice?

Snímek7

Děti: Kombinujte.

vychovatel. Kdo ovládá kombajn?

Děti: Slučovač.

Vychovatel . Že jo. Kombajn sklidí z pole klasy a nasype obilí do náklaďáku, který obilí odveze do mlýna a vyrobí z něj mouku a odtud jde do pekárny.

Vy a já jsme se už hodně naučili, že obilí, chléb a cokoli, co je na stole, se okamžitě nestalo. Lidé na zemi pracovali dlouho a tvrdě.

A teď vás zvu do pekárny a tam se dozvíme, jak se peče chleba

Snímek8

Vychovatel : Kdo peče chleba?

Děti: Pekař

Pedagog: Přesně tak,

Tady je, voňavý chléb,
S křehkou pokroucenou kůrkou,
Tady je teplo a zlato
Jakoby zalité sluncem.

Pekaři nám pečou ten nejchutnější chléb a další moučné výrobky. Řekněte mi, které znáte? (Odpovědi dětí)

Vychovatel : Taky si upečeme housky.

Hra s prsty

« Uhněť těsto, kočičko».

Na stole byla mísa.

Uhněť těsto, kočičko,

Tady přichází Anyutochka,

Vejce rozbije do misky.

Pro Anyuta med v těstě

Antoshka nám to přinese.

A pak se muka přilila,

Všechno bylo smíšené.

Zasahovali jsme, ano zasahovali jsme,

Naše malé ruce jsou unavené.

Těsto si ještě pamatujeme

Začneme dělat housky.

Den 9

vychovatel: Chlapi, podívejte se na obrázek, jsou buchty stejné?

Děti: Různé

vychovatel: Je to tak, housky mají různé tvary a housky můžete ozdobit různými způsoby: mákem, rozinkami, ořechy.

Chlapi, musíte být na chleba velmi opatrní, nevyhazujte ho, nedrobte ho, protože spousta lidí si s tím dala práci.

vychovatel: Jak byste měli zacházet s chlebem?

Děti: Buďte opatrní.

Vzpomenete si, děti,

Zlatá slova:

Chléb je hlavou všeho!

Chléb je hlavou všeho!

Sláva míru na Zemi!

Sláva chlebu na stole

Sláva těm, kteří chovali chleba,

Nešetřil úsilí a úsilí!

Sečteno a podtrženo

vychovatel. Tak co, líbila se vám lekce? Kolik z vás by chtělo pěstovat chleba? Nebo upéct výborné housky?

(Odpovědi dětí)

Stažení:


Náhled:

GCD ve druhé skupině juniorů

"Hlavou všeho je chléb."

Cílová:

Vytvořit v dětech představu o chlebu jako o jednom z největších bohatství na zemi. Vzbuzujte úctu k chlebu a lidem, kteří ho pěstovali.

úkoly:

Vštípit dětem pečlivý přístup k chlebu.

Seznámit děti se zvláštnostmi pěstování chleba, s profesemi pěstitelů obilí a jejich prací.

Uvědomte děti, že chléb je výsledkem velké práce mnoha lidí.

Rozšiřovat znalosti dětí o významu chleba jako zdravého, nezbytného produktu pro život člověka.

Rozvíjet kognitivní zájem, pozornost, paměť, souvislou řeč.

Slovník :

Semena, klasy, pšenice, žito, traktor, kombajn, pluh, prasnice, mlátička, mlýn, bochník.

Integrované vzdělávací oblasti:

Sociální a komunikační rozvoj; kognitivní vývoj; vývoj řeči; umělecký a estetický vývoj; fyzický vývoj.

Sociální – komunikativní:

Rozhovory: „Jak se chléb dostal na stůl“, „Jaký je tam chléb“, „Postarej se o chleba“.

Hry na hrdiny: „Rodina“, „Pekařství“, „Vaření“, „Pekaři“.

Didaktické hry: „Z jaké mouky se upekla“, „Co dřív, co dál“, „Kdo umí vyjmenovat nejvíce upečeného zboží“.

Mluvený projev:

Mluvení jazykolamy o chlebu.

Dobrý koláč - uvnitř je tvaroh.

Sasha miluje sushi, Sonya miluje tvarohové koláče.

Váňa ležel na sporáku a jedl rohlíky.

Čtení beletrie o chlebu.

Ukrajinská lidová pohádka „Klásek“, ruské lidové pohádky: „Světlý chléb“, „Okřídlený, chlupatý a máslový“, K. Čukovskij „Zázračný strom“, D. Kharms „Velmi, velmi chutný koláč“, hádanky, jazykolamy, přísloví , rčení, znamení o chlebu.

Společný výběr přísloví a rčení o chlebu.

A oběd není oběd, když není chleba.

Není to velký kus koláče, ale stojí to hodně práce.

Zrnko k zrnu bude pytel.

Země je známá svým chlebem.

Bude chleba, bude oběd.

Kognitivní vývoj:

Výběr ilustrací o pěstování chleba, zemědělských strojích,

Pekařské produkty.

Úvod do profesí traktorista, kombajn, mlynář, pekař.

Experimentální aktivity:

Extrahování mouky ze zrn pomocí mlýnku na kávu.

Výroba slaného těsta, výroba cukroví pomocí forem, pečení cukroví.

Pěstování semen pšenice a žita.

Výzkumné aktivity:

Zkoumání a porovnání zrn žita a pšenice.

Srovnání sadby pšenice a žita.

Úvaha o pšeničné a žitné mouce, srovnání.

Umělecké a estetické:

Kreslení obilných polí, lidí, kteří pěstují chléb, prohlížejí si obrazy a ilustrace o chlebu.

Modelování pekařských výrobků ze slaného těsta s dětmi pro hraní rolí.

Fyzický:

Minuty odpočinku, venkovní hry, fyzická cvičení.

Interakce s rodiči:

Vyzvěte děti spolu se svými rodiči, aby našly a naučily se básničky, přísloví a úsloví o chlebu.

Vytvořte s rodiči kuchařku „Recepty babiček a maminek“.

Čajový dýchánek s rodiči (s pečivem).

Zařízení:

Atributy pro loutkové divadlo, semena pšenice, žita, klasy pšenice, žita, pšeničná mouka, žitná mouka, mlýnek na kávu, série dějových obrázků zobrazujících zemědělské stroje, pekařské výrobky, slané těsto, desky, hromádky, ubrousky.

vychovatel:

Kluci, máte rádi pohádky? Chcete se dostat do pohádky? Dnes půjdeme do pohádky „Spikelet“. Posaďte se a poslouchejte!

vychovatel:

(Objeví se kohoutek a dvě myši.)

Kohout se zvedl, jakmile se rozsvítilo a nejprve všechny probudil písní.

Kohoutek:

Ku-ka-re-ku!

vychovatel:

A pak se dal do práce.

(Kohout zametá dvůr.)

Malé myšky věděly jen to, že zpívaly a tančily, kroutily se a kroutily.

(Myši tančí na hudbu.)

Malé myši:

Pi-pi-pi!

vychovatel:

Jednoho dne kohout zametal dvůr a uviděl na zemi klas pšenice.

Kohoutek:

Vrána! Myši, běžte sem, podívejte se, co jsem našel!

Malé myši:

co to je?

Kohoutek:

Tohle je pšeničný klas!

(Kohout ukazuje klas pšenice)

vychovatel:

Děti, podívejte se na klásek!

(kohout a myši odcházejí)

Kde vyrostl klásek? Kdo ho zasadil? Chceš vědět?

(Ukazuje vědro s pšenicí.)

Hádej, co je v mém kbelíku?

Půjdu do teplé země,

Vstanu ke slunci jako ucho.

Obsahuje lidi jako já

Bude tam celá rodina.

(semínko)

(Rozdává dětem semena pšenice)

Podívejte se, jak malá jsou zrna! A co z nich může vzejít?(vyroste klásek, mouka, chléb, bochník)

vychovatel: Všichni odpovídáte správně. Ale pojďme po cestě obilí a vydejme se s ním na cestu.

Kam půjde obilí jako první?(zrno spadne do země)

Chlapi, ale země je tvrdá a suchá. Co dělat?

(Nejprve je třeba připravit půdu – zorat.)

Čím orají půdu?(Půda je orána traktorem a pluhem.)

(zobrazuje se)

vychovatel:

Děti, podívejte se, jak traktor orá půdu.

Chcete se proměnit v traktor? (Ano)

Co teď budeme dělat?(orat zem, házet zrní do země).

Tak jdeme.

Fyzické cvičení "Traktor".

Tara - tara - tara - ra.

Ze dvora JZD

Traktory odjíždějí.

Pojďme orat zemi

Zasejme chleba

(Děti „jezdí“ ve skupině)

Zasévám - vítězím - zaseji,

Házím zrní do země.

(Děti „rozhazují“ pšenici zleva doprava)

vychovatel:

Tak jsme zasadili semínka. Nyní musíme chvíli počkat, až se zvednou.

Co je potřeba k tomu, aby zrna vyklíčila?(slunce musí svítit).

vychovatel:

Zavolejme slunce.

(děti tančí kulatý tanec a čtou zpěv)

Slunce je kýbl!

Pojď rychle nahoru

Rozsviťte se, zahřejte se!

Oblečte se, jasné slunce.

červené slunce

Ukaž se!

Tak vyšlo sluníčko. Jaké sluníčko? Popsat(kulatý, láskyplný, žlutý, teplý).

Co dalšího je potřeba, aby zrna vyklíčila?(musíte zavolat na déšť)

(děti běhají po chodbě)

Déšť, déšť, voda

Bude bochník chleba,

Budou bagety a sushi,

Nebudou chybět výborné tvarohové koláče.


A pak přišel déšť.

Schovej se pod deštníky(děti se posadí s rukama založenýma nad hlavou)

Déšť, déšť, bavte se!
Kapat, kapat, nelitujte!
Jen nezmáčejte děti!
Pospěšte si raději na hřiště.

Vstávejte děti, přestalo pršet.

(Psychogymnastika "Zrní")

vychovatel:

Nyní si představte, že nejste děti, ale zrní (děti se stočí do klubíčka). Slunce se zahřálo, déšť se spustil a na poli se objevily první výhonky (sevřené dlaně táhnoucí se vzhůru). A nyní listy sahají ke slunci (dlaně jsou otevřené, zápěstí jsou zavřená). Vyrostl vysoký klásek (děti vstaly a protáhly se).

(Děti přistupují k obrazovce)

Zvedne se výhonek

Brzy bude klásek.


A pak přišla pšenice! Spolu s pšenicí ale vyklíčil i plevel.

Co dělat? (musíme zavolat letadla)

Dítě v letadle:

Aby škůdci nejedli

Na polích je všechna úroda,

Posypu je navrch

Zničím to práškem!

vychovatel:

Děti, podívejte se na obrazovku.

Na pomoc přilétají letadla, která po plodinách rozpráší speciální chemickou kapalinu - ničí plevel.

Hra "Letadla".

(Učitel rozdá dětem letadla.

Děti – „letadla“ opylují pole.)

Výborně, posaďte se.

(děti sedí na židlích)

A teď je pšenice zralá. Klásky jsou vysoké a zlaté!

Mnoho umělců zobrazovalo ve svých kresbách pole s klásky.

Podívejme se na obraz „Rye“ od Ivana Ivanoviče Shishkina.

Co vidíš? (klásky).

Co jsou? (těžký, zlatý, houpající se ve větru).


vychovatel:

Kluci, musíme sklidit pšenici. Komu máme zavolat?

Děti:

Kombajn.

Dítě – kombajn:

Na sklizeň

Jdu do polí.

A pro pár aut

Pracuji sám.

vychovatel:

Chlapi, co dělá kombajn? (odřízne klásky)

Navijákem řeže klásky (ukažte ukazovátkem).

Tak jsme odstranili klásky.

Loutkové divadlo. Pohádka "Klásek".

Kohoutek:

Cool, Turne, co budeme dělat s kláskem?

Malé myši:

Je potřeba to vymlátit.

Kohoutek:

A kdo bude mlátit?

Malé myši:

Já ne!

Já ne!

Kohoutek:

Dobře, vymlátím to.

vychovatel:

A kohout se dal do práce. A malé myšky si začaly hrát na obláčky.

(Kohout vyrazí zrna zobákem.)

Kohoutek:

Hej, Cool, hej, otoč, podívej, kolik obilí jsem vymlátil!

(kohout ukazuje tašku)

vychovatel:

Výborně kohoutku, kolik má zrní v tašce.

A tady, kohoutku, zrna vynáší kombajn.

Kombajn je velmi chytrý stroj, seká pšenici a mlátí ji. Co pak dělá kombajn? (sype obilí do stroje).

vychovatel:

Do stroje se nasypalo mnoho pšenice a kohout vymlátil mnoho obilí!Podívejme se, co se stalo se zrny dál!

Loutkové divadlo. Pohádka "Klásek".

vychovatel:

Kohout zavolal myši. Malé myšky přiběhly a zakřičely jedním hlasem:

Malé myši:

Teď musíme vzít obilí do mlýna a namlít mouku!

Kohoutek:

A kdo to ponese?

Malé myši:

Já ne!

Já ne!

Kohoutek:

Dobře, vezmu obilí do mlýna.

vychovatel:

Kohout si dal pytel na ramena a šel do mlýna. Mezitím začaly malé myši skákat. Skáčou přes sebe a baví se.

(kohout a myši odcházejí)

vychovatel:

Kde vzal kohoutek zrna? (Kohout nesl obilí do mlýna.)

Podívejme se, co je to za mlýn, jaká má velká křídla.

Co dalšího o mlýně víte?

Dítě:

Chléb jde do mlýna

Mlýn je zázračný dělník.

Je tu bujnější než mraky,

Ukáže se, že jde o mouku.

Chcete si obilí odvézt do mlýna sami?(Ano)

Vyjít. Teď uvidíme, čí tým to zvládne rychleji.

Hra "Vezmeme obilí do mlýna."

(Děti jsou rozděleny do dvou týmů; pytle s obilím vozí do „mlýna“ v autech.)

vychovatel:

Chlapi, co dělají ve mlýně?(zde se z obilí dělá mouka).

vychovatel:

Chcete vidět, jak se vyrábí mouka z obilí?

(Výroba mouky pomocí mlýnku na kávu.)

Vezmu zázračnou křídu

Dám tam nějaké zrní.

Meli, meli, melenka,

Křída, mletí, zrní.

roztočím to, otočím to,

roztočím to, otočím to,

Ano, přinesu mouku.

Chlapi, podívejte, máme mouku!(nasypte mouku z mlýnku na kávu do sklenice)

Když to trochu očistíme, bude to vypadat takto(zobrazení bílé mouky ve sklenici)

Řekni mi, jakou mouku?(bílá, světlá, nadýchaná, měkká, drobivá, bez chuti atd.)

Podívej, tohle je bílá mouka - je z pšenice a tohle je tmavá, je z žita. Co tedy s moukou udělají dál? Pojďme se podívat.

Loutkové divadlo. Pohádka "Klásek".

vychovatel:

Kohout se vrátil z mlýna, přinesl mouku a znovu zavolal myši:

Kohoutek:

Tady, toč, tady, toč! Přinesl jsem mouku.

Malé myši:

Ach ano, kohoutek! Dobře, dobře! Nyní je potřeba zadělat těsto a upéct koláče.

Kohoutek:

Kdo bude zadělávat těsto?

Malé myši:

Já ne!

Já ne!-

Kohoutek:

Zřejmě budu muset.

(kohout a myši odcházejí)

vychovatel:

Kde si pečeme chleba? (ve velké továrně).

Podívejte se, jak je chléb vynikající!

Co dalšího se peče z mouky?(Mouka se používá k pečení chleba, bagelů, sušenek, koláčů, perníků,….)

vychovatel:

A co naše malé myšky?

Loutkové divadlo. Pohádka "Klásek".

vychovatel:

Kohout zadělal těsto, natáhl dřevo a zapálil kamna. A když trouba vyhořela, zasadil jsem do ní koláč. Koláč byl upečený, kohoutek ho vyndal. Podívejte se, jaký koláč upekl kohout!

A ty malé myšky jsou přímo tam. A nebylo třeba jim volat.

Malé myši:

Oh, a mám hlad!

Oh, a mám hlad!

Kohoutek:

Počkej počkej! Nejdřív mi řekni, kdo našel klásek?

Malé myši:

Našel jsi!

Kohoutek:

Kdo vymlátil klásek?

Malé myši:

Ty jsi mlátil!

Kohoutek:

Kdo nosil obilí do mlýna?

Malé myši:

Ty taky.

Kohoutek:

Kdo zadělal těsto? Nosil jsi dříví? Topil jsi kamna? Kdo upekl koláče?

Malé myši:

To jsi celý ty. To jsi celý ty.

Kohoutek:

Co jsi dělal?

vychovatel:

Co bych měl odpovědět? A není co říct. Twirl a Twirl se začaly plazit zpoza stolu, ale kohout je nedokázal zadržet. Není důvod chovat takové lenochy a lenochy koláči.

(kohout a myši odcházejí)

Děti, proč kohout nepozval myši ke stolu?? (Myši byly líné, kohoutkovi nepomohly.)

vychovatel:

Vidíte, chlapi, jakou dlouhou cestu urazilo zrno od klasu k bochníku, kolik práce musí dát, aby se chleba dostal na stůl. S chlebem proto musíte zacházet opatrně. Řekněte nám, jak zacházet s chlebem(nedrolit to u stolu, neházet chléb kolem sebe, nehrát si s chlebem)

Děti, jaká znáte přísloví o chlebu?

"Když bude chleba, bude oběd!"

"Pokud chcete jíst rohlíky, nesedejte si na sporák."

"Kdo orá a je líný, nikdy nevyrobí chleba."

Teď si povíme básničky o chlebu.

Není žádný produkt důležitější než chléb:

Na snídani, večeři i oběd.

Podává se nám u stolu.

V obchodě prodávají chleba.

Na policích je jakýkoli druh chleba:

Pšeničný chléb a žitný chléb,

Bochník, voňavý bochník -

Cokoli chcete, vyberte si!

vychovatel:

Kluci, chcete pracovat jako cukrář? Napekli jsme s vámi perníčky a dnes je ozdobíme.

(Děti dělaly z těsta vykrajovátky na cukroví. Těsto se připravuje ze stejných dílů mouky a soli, hněte se s vodou. Usušené chlebové výrobky se malují vodovými barvami a používají se ve hře).

Literatura:

A.A.Vakhrushev, E.E. Kochemasov "Ahoj světe!" Moskva, Balass, 2006.

L. A. Kondrykina "Kde začíná vlast?", Moskva, "Creative Center", 2005.

IA. Morozov, M.A. Pushkareva „Nápravný a rozvojový trénink“, Moskva, „Mozaika - syntéza“, 2007.

L.N. Arefyeva „Lexikální témata o vývoji dětské řeči“, Moskva, „Creative Center“, 2007.

A. V. Adzhi „Poznámky integrovaných tříd“, Voroněž, „učitel TC“, 2005.

Z.A. Efanova „Vývoj řeči. Další materiály.”, Volgograd, “Corypheus”, 2010.


Abstraktní kurzy rozvoje řeči na téma:

"Xhlava všeho" II mladší skupina.

Obsah programu: Upevnit znalosti dětí o chlebu - jednom z hlavních bohatství Ruska; seznámit děti s fázemi pěstování chleba; pěstovat pečlivý postoj k chlebu, schopnost vážit si ho; respektovat pracující lidi.

Zařízení: Výzdoba skupiny ve stylu „výstavy“, s ušima chleba na centrálním stole; v malých distribucích země, klíčky, klasy, mouka, těsto, chléb; ilustrace znázorňující proces pěstování chleba.

Přípravné práce: Diskutovalo se o chlebu, zkoumaly se reprodukce obrazů; učení básní o chlebu.

Průběh lekce:

Vskupinavstupují děti oblečené v ruských letních šatech a košilích, učitel se setká s dětmi v ruských letních šatech s bochníkem chleba v ruce.

vychovatel: Kluci, cítíte v naší skupině tu lahodnou vůni chleba? Hádejte, o čem si dnes budeme povídat?

Děti: O chlebu.

vychovatel: To je pravda, podívejte se, jak je to krásné, a teď si přivoňte, jak lahodně voní chleba. A kdo mi může říct, proč si nesedneme k jídlu?

Děti:Žádný chleba.

vychovatel: Ne nadarmo se říká „Chléb je hlavou všeho“. Víte, odkud pochází chléb?

Děti: Ne

vychovatel: Nyní vám ukážu a řeknu vám, odkud pochází chléb. Učitel přivede děti ke stolu a ukáže půdu, do které hází obilí, a vyzve děti, aby udělaly totéž.

vychovatel: Zrna klíčí, sahají ke slunci, dozrává klas a do podzimu dozrává chléb. Chytré stroje „kombajny“ pomáhají lidem sklízet chleba. Kukuřičné klasy se odvezou do mlýna, kde se vymlátí a následně melou na mouku.

Učitel vyzve děti, aby si zahrály hru „Mlýn“.

vychovatel: Vaše ruce jsou křídla mlýna, hudba je vítr, který vám pomáhá pracovat s křídly – ​​někdy pomalu, někdy rychle.

Meli, meli, mlýn,

Mlýnské kameny se točí,

Drsný, mělký, jdi spát,

A nacpat je do pytlů!

Děti předvádějí pohyby na hudbu T. Lomové „Mlýn“.

vychovatel: Výsledná mouka se používá k hnětení těsta a pečení chleba (Zobrazuje chleba).

1 dítě. Tady to je - voňavý chléb,

S křupavou kroucenou kůrkou,

Tady je, teplá zlatá,

Jakoby zalité sluncem.

2 dítě. V tom spočívá naše zdraví, síla,

Má úžasné teplo,

Obsahuje šťávy z původní země,

Chyť obě tváře -

Vyrůst v hrdinu.

3 dítě. Kolik rukou ho zvedlo,

Chráněno, postaráno,

Koneckonců, zrna se okamžitě nestala

Chléb, který je na stole.

Lidé pracují dlouho a tvrdě

Tvrdě jsme pracovali na zemi!

4 dítě. Přivedla ho zpět tvrdá práce

Úžasní lidé

Zrodil se z moci lidu

Moje světlá vlast!

5 dítě. Bochník země a nebe

Na mém stole -

Nic není silnější než chleba

Ne na matce Zemi!

vychovatel: těžká práce farmáře. Kolik práce musíme udělat, abychom měli každý den čerstvé pečivo? Musíme respektovat práci těchto lidí a starat se o každý drobek chleba. Chléb je výsledkem práce mnoha lidí, naše síla spočívá v chlebu.

Řekněte mi, prosím, dělají vaše matky těsto? Pečou chleba?

Odpovědi dětí.

vychovatel: Co dalšího se dá z těsta upéct?

Odpovědi dětí. (koláče, perníčky, buchty atd.)

Učitel přivede děti ke stolu, na kterém je různé pečivo.

vychovatel: Podívejte, chlapi, vaše maminky vám tohle všechno uvařily, tolik se dá vyrobit z těsta.

1 dítě. Sláva chlebu na zemi!

Sláva míru na zemi!

2 dítě. Sláva těm , kdo zvedl chléb,

Nešetřil úsilí a úsilí!

3 dítě. Slavaime, zdravíme vás od nás!

Sbohem, dobré ráno!

Mateřská škola KGKP "Petushok" vzdělávacího oddělení akimat regionu Kostanay

Krátkodobé, mravní a vlastenecké

projekt na:

"Hlavou všeho je chléb!"

Projektové aktivity

učitelé mladší skupiny

Doncová L. N

Khadimulina A.Z

Zatobolsk 2017

Morální a vlastenecké

projekt "Chléb je hlavou všeho!"

Každé jaro orat

Pěstují panenskou půdu,

Sejí, sklízejí, v noci nespí,

Od dětství vědět, jak se pěstuje chléb.

Žitný chléb, bochníky, rohlíky,

Při chůzi to nedostanete.

Lidé si na polích váží chleba,

S chlebem nešetří námahu.

Typ projektu: vzdělávací a výzkumná.

Délka projektu: krátký.

Účastníci projektu: děti, učitel, rodiče.

Cílová: Utvářet znalosti dětí o chlebu, o profesi lidí, kteří chléb pěstují. Obohaťte znalosti o výhodách pekařských výrobků.

úkoly:

    seznámit děti s obilninami, ze kterých se vyrábí mouka; s různými pekařskými výrobky;

    rozšířit a obohatit znalosti dětí o chlebu a jeho výrobě.

    rozvíjet kognitivní a výzkumné činnosti;

    rozvíjet schopnost logického myšlení, uvažování, vyvozování závěrů a dedukcí.

    pěstovat pečlivý vztah k chlebu a úctu k práci dospělých.

Relevantnost: Ve věku 3-4 let se u dětí rozvíjí potřeba aktivního poznávání světa kolem sebe. Právě v tomto věku člověk vnímá sám sebe ve společnosti a v okolní realitě. Tento věk je nejvhodnější pro formování vlasteneckého cítění

Během tohoto období dochází k formování duchovního a morálního základu dítěte a začíná proces sebeuvědomění ve světě kolem něj. To, jak se utváří v prvních letech života dítěte, do značné míry určuje celý jeho další vývoj.

Všechny dobré věci začínají doma, od matky. Pokud vštěpujete lásku ke svému rodnému městu od raného dětství, časem se naučí být na něj a jeho blahobyt hrdý a chléb je symbolem pohody a prosperity

Právě chléb má nejdůležitější místo na stole jak ve všední dny, tak o svátcích. Tento produkt nás provází celý život. Hodnota chleba se nedá ničím změřit.

Problém:

Bohužel mnoho dětí neví o práci lidí, kteří pěstují chléb a chovají se k němu neúctou (hází ho, hrají si s ním, drobí ho, vyrábí postavičky atd.).

Očekávané výsledky:

Vytvářet v dětech představy o hodnotě chleba;

Získejte znalosti o tom, jak se pěstuje chléb, sdělte dětem, že chléb je výsledkem velké práce mnoha lidí;

Pěstovat zájem o profese pekaře, spojovatele a práci lidí zabývajících se výrobou chleba;

Vypěstujte si pečlivý přístup k chlebu.

Metody výzkumu:

Shromažďování informací;

Pozorování;

Experimenty;

Plán realizace projektu:

1. Přípravná fáze:

    Určení tématu projektu.

    Formulace cílů a záměrů.

    Vypracování plánu hlavní fáze projektu.

    Výběr ilustrací pro projekt „Chléb je hlavou všeho“

    Tvorba oborově specifického prostředí prostorového rozvoje

2. Hlavní scéna:

Provádění společných aktivit mezi učitelem a dětmi:

Hra na hrdiny:

  • "Prodejna";

    "Pekařství";

Didaktické hry:

    „Pojmenujte svou profesi“;

    „Co kde roste“;

    „Co nejdřív, co potom“;

    „Co je to za chléb“;

    „Kdo vyjmenuje více pekařských výrobků“;

    „Jak chléb přišel na stůl“;

    "Jaký je tam chleba?"

    "Postarej se o chleba."

Pozorování a prohlížení alb:

    výběr ilustrací o zemědělských strojích;

    reprodukce obrazů ruských umělců na zadané téma;

Zobrazit prezentaci:

    "Od obilí k chlebu."

Úvod do profesí:

    Slučovač;

Výzkumné aktivity:

    Vyšetřování a porovnávání zrnin (žito, pšenice, ječmen, oves).

Experimentální aktivity:

    Přeměna obilí na mouku (malta, mlýnek na kávu).

    Pěstování semen (žito, pšenice, ječmen, oves).

    Hnětení těsta a pečení chleba (s pomocí rodičů).

Čtení beletrie o chlebu.

    Pohádky: „Světlý chléb“, „Okřídlený, chlupatý a máslový“, „Klásek“; "Drdol."

    Básně: Y. Akim „Wheat“, Y. Dyagutyte „Lidské ruce“, Pečené

Tanya lahodné tvarohové koláče

    Olga Stratonovich „Chléb“, T. Shorygina „Bochník chleba“, I. Tokmaková „Co je chléb“.

    Madi Aimbetov „Slunce na dlani“

Společný výběr přísloví a rčení o chlebu.

Známky o chlebu

Vizuální aktivity:

    při pohledu na obrazy a ilustrace o chlebu.

    Modelování pekařských výrobků ze slaného těsta s dětmi pro hraní rolí.

    Vytváření vzorů a kreseb z obilovin.

    „Odkud se k nám chléb bere“;

    „Klásek“ (nášivka);

Interakce s rodiči

    Vyzvěte děti spolu se svými rodiči, aby našly a naučily se básničky, přísloví a úsloví o chlebu.

    Konzultace - naučná trasa „Chléb je hlavou všeho“

3. Závěrečná fáze:

Příprava prezentace k projektu „Chléb je hlavou všeho“

Kuchařka „Recepty babiček a maminek“.

Společná soutěž v kreslení mezi dětmi a rodiči "Chléb je hlavou všeho!"

Produktivní činnosti: dětské aktivity

Očekávaný výsledek:

Upřednostněním projektové výukové metody jsme vytvořili

podmínky pro seberealizaci dětí.

Děti získaly badatelské dovednosti: provádění experimentů, systematizace a vyvozování závěrů.

Děti si vytvořily představy o hodnotě chleba;

Děti získaly poznatky o tom, jak se chléb pěstuje, že chléb je výsledkem velké práce mnoha lidí; seznámení se zemědělskou technikou (stroj, kombajn)

Projevil zájem o profese pekař, operátor sklízecí mlátičky a práci lidí zabývajících se výrobou chleba; dozvěděli se o rozmanitosti kulinářství,

pekařské produkty.

S rodiči jsme se učili básničky a úsloví o chlebu.

Významné místo v projektu zaujímaly herní aktivity.

Bibliografie:

    Emelyanova E.L. - Řekněte dětem o chlebu. Kartičky na aktivity ve školce i na doma. 3-7 let

    Moje země. Oživení národní kultury a výchova mravního a vlasteneckého cítění. Praktická příručka pro pedagogy a metodiky předškolních vzdělávacích institucí // Avt.-comp. Natarová V.I. a další - Voroněž: TC "Učitel", 2005. - 205 s.

    Ryzhova N.A. Půda je živá země. M.: Karapuz-Didaktika, 2005.

    T.A. Shorygina. Rozhovory o chlebu. Směrnice. M.: TC Sfera, 2012. – 41 s.

Internetové zdroje:

přísloví a rčení o chlebu:

    Bude chleba, bude oběd

    Pot na zádech a chleba na stole

    Bez soli je to bez chuti, ale bez chleba je to neuspokojivé

    Chléb je dar Boha, otce, živitele rodiny.

    Když žito nehnojíš, seženeš groš chleba

    Dokud je chleba a voda, není problém

    Bez chleba bude všechno nudné

    Dožili jsme se toho, že nebyl chleba ani mouka

    Nebudeš mít plno konverzací, když nedostaneš chleba

    Bez chleba a medu nebudete sytí

    Bez chleba a u vody je život špatný

    Chléb je hlavou všeho.

    Házení chleba znamená neúctu k práci.

    Bez chleba není oběd.

    Jen z mouky chleba upéct nemůžete.

    Chléb je zdrojem života.

    Chléb a voda jsou zdravé potraviny.

Známky o chlebu:

    Nebylo dovoleno, aby jeden člověk dojídal chleba za druhým – vzali byste mu štěstí a sílu.

    Nemůžete jíst za zády jiného člověka – sníte také jeho sílu.

    Dáte-li při jídle chléb ze stolu psům, postihne vás chudoba.

    V Rusku bylo považováno za největší hřích upustit alespoň jeden drobek chleba a ještě větším hříchem bylo pošlapat tento drobek pod nohama.

    Lidé, kteří lámou chleba, se stávají přáteli na celý život.

    Když berete chléb a sůl na ručník, měli byste chléb políbit.

Hádanky o chlebu:

On není koule ani koule,

Je ryšavý... (Kolobok)

Emelya leží na sporáku,

Emelya žvýká... (Kalachi)

Půjdu do teplé země,

Vstanu ke slunci jako ucho.

Pak jsou v tom lidé jako já,

Bude tam celá rodina! (Kukuřice)

Malé, chutné,

Kolečko je jedlé.

Nebudu tě jíst samotného.

Sdílím to pro všechny děti (Bagel).

"Odkud se k nám vzal chléb?"

Vzdělávací cíle: Rozvinout znalosti o sledu pěstování chleba. Řekněte, odkud chléb pochází a jak se vyrábí.

Rozvojové cíle: Rozšířit a ujasnit si slovní zásobu na dané téma.

Výchovné cíle: Pěstovat úctu k práci dospělých a úctu k chlebu.

Dejte dětem představu, že chléb je každodenní produkt.

Vybavení: obrázky, talíř s moukou.

Obohacení slovní zásoby: zatuchlý, aromatický, chutný, pekařský

Průběh lekce:

Jsem rád, že všechny děti vidím zdravé, veselé a v dobré náladě. Opravdu chci, abyste si tuto náladu udrželi až do večera. A proto se musíme častěji usmívat, neurážet se a neurážet ostatní. Radujme se jeden z druhého.

Co jste dnes měli k snídani?

(mléčná kaše, houska, čaj)

Co jíme ve školce k obědu?

(Boršč, nudle s kotletou, džus, chléb)

Chlapi, nabídka se neustále mění, ale jaký produkt je vždy na stole ráno i večer?

Je to tak, každý den máme ve školce i doma chleba na stole.

Kluci, máte rádi chleba? Jaký chléb máte rádi?

(Bílé, rohlíky s rozinkami, měkké).

Zamysleme se nad tím a vyjmenujme spoustu slov, co je to za chleba?

(Lahodné, měkké, zatuchlé, bílé, pálivé, čerstvé, aromatické, chutné)

Chléb může být jiný, ale vždy je chutný a zdravý.

Kluci, dnes vám chci dát krásnou kytici buchet, bochníků, koláčů, dortů, sušenek a perníků!

(ukazuje kytici klasů)

Souhlasíte, že tato kytice obsahuje buchty a koláče, dorty a sušenky a dokonce i perníčky! (odpovědi dětí)

Chlapi, kdo ví, odkud se k nám ten chleba vzal?

(Maminka to koupila v obchodě)

Jak se dostal do obchodu (odpovědi dětí)

Nejprve se do země zasadí zrnko chleba. Snímek 2

Speciální stroje, secí stroje. Snímek 3

Slunce svítí, prší. Snímek 4

Brzy se na polích objeví zelené klíčky - výhonky

Pak tyto klásky rostou Snímek 5

Zrna jsou sbírána auty a odvážena do mlýna Slide 6

Poté se obilí mele – mele a získá se mouka. Snímek 7, Snímek 8

Podívejte, na talíři mám mouku. Zkuste to rukama. Jaký je pocit na dotek (měkký, drobivý).

Z této mouky se peče chléb a rohlíky v pekárně (závod, kde se peče chléb).

Tělesná výchova minuta.

Zrno spadlo do země, (přikrčí se)

Začalo to klíčit na slunci (ruce nad hlavou)

Déšť se sypal na zem (máváme rukama dole)

A klíček vyrostl (pomalu vstávají)

Natahoval jsem se pro světlo a teplo (narovnal jsem se, ruce nahoře, na špičkách)

A proměnil se v hezkého muže (otočte se)

Chlapi, kolik z vás vidělo, jak vaše maminka doma dělá těsto?

Chtěli byste si těsto sami vyzkoušet?

Jaké komponenty jsou potřeba, pojďme si je jmenovat. (Odpovědi dětí).

(Uhněteme těsto a dáme na teplé místo)

Když je těsto uhněteno Snímek 11, vloží se do formy a vloží do trouby. Snímek 12

A ukáže se lahodný, aromatický chléb Slide 13

Když je chléb hotový, naloží se do aut a odveze do obchodu. Snímek 14

Chlapi, co se ještě peče z mouky?

Odpovědi dětí (rohlíky, bochníky, koláče, koláče). Snímek 15

Chlapi, řekněte mi, souhlasíte se mnou, že moje kytice obsahuje housky, bochníky, koláče a dorty?

No, teď vám navrhuji, abyste si zahráli hru.

Didaktická hra: „Správně to složte“

Cíl: uspořádat a vysvětlit karty ve správném pořadí. „Jak se chléb dostane na stůl“

„Žitný chléb, bochníky, rohlíky

Při chůzi to nedostanete.

Lidé si na polích váží chleba.

S chlebem nešetří námahu."

Kluci, líbil se vám příběh o chlebu?

Nyní víte, jak těžké je pro lidi dostat svůj chléb. Jak to tedy máme léčit?

(dojít, nabrat, kolik je potřeba, nesmíte házet na zem, na zem, chléb je potřeba skladovat odděleně od ostatních produktů, nemůžete si ho dopřávat, dělat ho z chleba).


O většině se mluvilo
Shrnutí lekce o chlebu rozvoje řeči je hlavou všeho Shrnutí lekce o chlebu rozvoje řeči je hlavou všeho
Co dát svému milovanému k Valentýnu? Co dát svému milovanému k Valentýnu?
Proč jsou kolem Saturnu prstence? Proč jsou kolem Saturnu prstence?


horní