Synopsa hry na hranie rolí „Matky a dcéry“. plán hodiny (skupina seniorov) na danú tému

Synopsa hry na hranie rolí

Medzi deťmi je obľúbená tradičná hra matka-dcéra. predškolskom veku. Často sú na to spojení aj chlapci, ktorí vidia, s akým nadšením hrajú ich rovesníci. Vychovala mnoho generácií a dokonca sa stala objektom pozornosti detských psychológov.

Hru „Matky a dcéry“ hrali aj naše prababičky. Teraz sú to bábiky pre dievčatá, ktoré vedia rozprávať, hýbať sa, nosiť módne veci a šik účesy. Hračky boli zároveň jednoduchšie, ale podstata hry na matku a dcéru zostala nezmenená.


Psychológia hrania dcéry-matky
Detská hra "Matky a dcéry" - miniatúrny model rodinné vzťahy. Podľa jej zápletky si deti vyskúšajú roly príbuzných, batoliat aj dospelých. Ak sledujete proces hry, môžete pochopiť, ako dieťa vidí a cíti sa v rodine.
Rozbor psychológie detskej hry vám poskytne užitočné a často nečakané informácie o vašom dieťati. Ako bábätko chápe požiadavky a zákazy v rodine? S ktorým z príbuzných sa spája? Aké sú pre neho rodinné vzťahy?
Ak chcete toto všetko zistiť, môžete si „nakuknúť“ jednu z epizód, ako sa vaša dcéra (syn) hrá s bábikami s inými deťmi. Chlapci často hrajú paródie venované nejakej udalosti v živote rodiny. Vašou úlohou je byť opatrný a nezasahovať do diania hry.
Analyzujte, čo ste videli. Všimnite si dôležité detaily: Koho hrá vaša dcéra? aké maniere tejto príbuznej kopíruje? Ak je to jeden z rodičov, ako sa správa k dieťaťu? Čo povzbudzuje a čo zakazuje a ako? Zvyšuje hlas na bábiku? Za čo sa chváli?


Výklad detskej hry s bábikami
Sledovanie hry dcér-matiek vám umožní vidieť vzťah s dieťaťom zo strany. Samozrejme, skutočné fakty v takomto „zrkadle“ sú skreslené detským vnímaním, ale hlavná myšlienka sa dá vystopovať. Emócie v hre môžu byť prehnané, ale v skutočnosti sa odohrávajú v srdci detí, len nie sú vyjadrené tak jasne.
Nedá sa povedať, že hra na rodinné vzťahy je úplne jednoznačná. Nie všetko, čo vidíte, treba brať osobne. Veľmi často sa deti prostredníctvom hry rozprávajú o tom, čo by chceli. Preto môžete vidieť to, čo chcete, namiesto toho, čo skutočne chcete.


Hra ako spôsob, ako sa „preniesť“ k dieťaťu
Hra na matku a dcéru nie je podľa psychológov len príležitosťou na pochopenie detských zážitkov. Toto nie je len zdroj vedomostí, ale aj nástroj, ktorý môže ovplyvniť obraz rodiny v chápaní drobkov.
Predpokladajme, že ste si z hry uvedomili, že dieťa považuje vaše zákazy za príliš prísne, a keď nesplníte jeho rozmary, začne sa urážať. V tomto prípade ponúknite, že budete hrať „matku“ dieťaťa a prevezmite úlohu dcéry pre seba (svoju bábiku).
V takýchto rolách môžete stelesniť indikatívnu epizódu, keď je dieťa najviac tvrdohlavé. Napríklad ísť do obchodu. Správajte sa tak, ako sa dieťa správa v skutočnosti, aby pochopilo, aké to je byť v takýchto chvíľach na mieste rodiča. Hra „naopak“ umožní dieťaťu pochopiť, aké činy od dieťaťa očakávate, a pomôže vám herná forma dosiahnuť kompromis.
Psychológia hry matka-dcéra je veľmi jednoduchá: v hre na hranie rolí deti stelesňujú to, ako vidia rodinné vzťahy. Pozorovaním a analýzou procesu hry s bábikami môžete dieťaťu lepšie porozumieť. Okrem toho môžu rodičia pomocou hry opraviť vnímanie a správanie drobkov v rôznych každodenných situáciách.

MADOU D / S OV "Rainbow" mesto Nový Urengoy.

Hra na hranie rolí juniorské skupiny"Dcéry-matky"

Popis: Tento materiál bude užitočný a zaujímavý pre pedagógov mladších skupín.

Ciele:

- naučiť deti vžiť sa do role mamy a otca;
- naučiť sa hrať v malých skupinách a spájať ich do jedného pozemku;
- vychovávať deti k aktivite v hre, tvorivej iniciatíve, schopnosti správne rozdeliť úlohy;
- rozvíjať komunikačné zručnosti v procese herná činnosť;
- formovať hrou kultúrne a hygienické zručnosti;
- predstaviť plán - zápletku.

Prípravné práce:čítanie poézie, rozprávanie o mame a otcovi, hranie sa s bábikami, prezeranie ilustrácií na tému mama a otec sa starajú o dieťa.

Vybavenie: atribúty pre hru „Matky a dcéry“.

Priebeh lekcie:

Bábiky sú zasadené tak, aby si ich mohol vziať každý. Stoly sú zoradené pri stenách. Na jednom stole je každý druh tovaru umiestnený v krabiciach samostatne: obliečky, obliečky na periny, vankúše, šálky, lyžice, taniere. Na inom stole je krabica s náhradami jedla.

Pedagóg: Chlapci, mám čarovný prútik, s pomocou ktorého sa dnes zmeníte na mamy a otcov. A toto sú vaše deti (ukazuje na bábiky).

Učiteľ mávne prútikom a hovorí: "Raz, dva, tri, točte sa v kruhu a premeňte sa na mamu (ocka)." Deti sa točia.

Vychovávateľ: Vaše deti sú teraz v škôlke a prišli ste si ich vyzdvihnúť.

Vychovávateľ: Tak, mamičky a oteckovia, kam sme to prišli?

Deti: B MATERSKÁ ŠKOLA.

Vychovávateľ: Prečo sme prišli do škôlky?

Deti: Vezmite svoje deti domov.

Vychovávateľ: Mamičky a otcovia vás potešia chutnou večerou, zahrajú sa s vami, uložia vás do postele. Ako urobíte radosť svojim deťom?

Deti: Budeme kŕmiť, piť čaj, hrať sa, spať, spievať uspávanku.

Vychovávateľ: Čo budete mať v byte, aby bolo dieťa v pohodlí?

Učiteľka oslovuje rôzne deti.

Vychovávateľ: Mamičky a oteckovia, zoberte svoje deti domov a po víkende vás opäť čakáme v našej škôlke.

Deti berú bábiky.

Vychovávateľ: Mamičky a otcovia, ukážte mi, kde má každý z vás v skupine dom.

Deti stoja na rôznych miestach v skupine.

Vychovávateľ: Tvoje mamy sa o teba starali, pohostili ťa chutnými maškrtami. A vaše dcéry a synovia sú hladní. Uvaríme im.

Deti prestrú stôl, pripravia jedlo, nakŕmia deti. Postav detskú postieľku, ustel si posteľ. Uložia deti spať, zaspievajú uspávanku.

Pedagóg pomáha rozvíjať hru, nadväzovať vzťahy medzi tými, ktorí si vybrali určité roly, pomáha v hre realizovať dojmy, ktoré deti dostali skôr.
Potom, čo deti uložia bábiky do postieľky, učiteľka vyzve deti, aby sa zahrali hru. Deti stoja v kruhu.

Okrúhla tanečná hra "Naša bábika"

Naša bábika chodila
A potom prišla domov. (Deti chodia po miestnosti.)
Bábika na topánky a oblečenie
Podarilo sa mi to rýchlo dať do skrine (Napodobňovať pohyby.)
V kúpeľni manipuluje bábika s mydlom (Napodobňujte pohyby.)
Potom som ich utrel.
Sadol si na pohovku
Sledoval mačku. (Posaďte sa na koberec a napodobňujte pozorovanie)
Jedla pri stole (napodobňujte pohyby.)
Je čas spať. (Dajú si ruky pod líca.)
A obliekať si pyžamo, bábiku (Napodobňovať pohyby.)
Rýchlo skočila do postele. (Ľahni si na koberec, zavri oči.)
Bábika, spi a odpočívaj
Bayu - bayu, bayu - bay (Ležia nejaký čas na koberci v polohe, ktorá je pre nich vhodná.)

Vychovávateľ: Deň voľna sa končí, je čas odviesť deti do škôlky.

Deti budia bábiky, umývajú, obliekajú a vedú do škôlky. Učiteľ pomáha.

Pani učiteľky prijímajú do škôlky.

Vychovávateľ: Dobrý deň, vitajte v škôlke. aké ste mali prázdniny? Ako ste trávili čas? Jedli deti? Ako si spal?
Deti sa rozprávajú.

Vychovávateľ: Mamy a otcovia, je čas zmeniť sa späť na deti.

Učiteľ mávne čarovným prútikom a vetuje počítaciu riekanku, deti sa točia.

Vychovávateľ: Drahí moji, ste opäť deti. Páčila sa vám hra? A čo sa vám páčilo najviac?

Deti zdieľajú svoje skúsenosti.

Vychovávateľ:: Dnes ste hrali dobre, postavili ste rôzne miestnosti. Nakŕmte svoje deti. Uspali ich na mäkkých pohodlných posteliach. Teraz to musíme všetko upratať, poďme to spolu upratať.

Deti spolu s učiteľom dávajú veci do poriadku.

Naše staré mamy kedysi používali ako imaginárne deti domáce hračky alebo zväzky handier. Moderné dievčatá majú možnosť hrať sa s celými rodinami bábik, kŕmiť hračkárske bábätká, nosiť ich v malých kočíkoch. Ale podstata hry "dcéra-mama" zostala rovnaká.

V hrách na hranie rolí má dieťa jedinečnú príležitosť realizovať sa ako aktívny účastník prebiehajúcej činnosti, navyše hra jasne prejavuje črty myslenia a predstavivosti dieťaťa, jeho emocionalitu, aktivitu, rozvíjajúci sa problém v komunikácii.

Ako hrať matku a dcéru

1. Rozdeľte úlohy - rozhodnite sa, kto bude hrať úlohu matky a kto bude hrať úlohu dcéry. Je užitočné vymeniť si s dieťaťom miesto, aby ste lepšie pochopili, s akými ťažkosťami sa dieťa stretáva, a ono zase bude môcť cítiť zodpovednosť, ktorú na seba berú rodičia.

2. Pripravte si atribúty hry: riad, domáce spotrebiče, nábytok - tovar pre deti je možné kúpiť alebo postaviť z improvizovaných prostriedkov.

3. Nechajte dieťa nápadité pri výbere zápletky hry, ktorá môže odrážať skutočné situácie. Každodenný život.

Varianty hry „dcéry-matky“

1. Dievčatko sa hrá s bábikami a vymýšľa sa rôzne situácie. Ona je matka, bábiky sú dcéry. Takáto hra rozvíja schopnosť postarať sa o blízkych, byť zodpovedný za ich činy, byť nezávislý.

Pri hre s bábikami sa dieťa snaží kopírovať činy blízkych a príbuzných. V závislosti od scény a situácie sa mení jej nálada, hlas, účes. V tejto situácii dajte dieťaťu úplnú slobodu.

2. Niekoľko dievčat hrá. Každý z nich si musí predstaviť seba ako matku, babičku, dcéru alebo otca. Napríklad „matka“ vezme svoju „dcéru“ do škôlky, sama chodí do práce, „babka“ zostáva doma. Večer sa stretávajú, pijú čaj, rozprávajú sa. Potom príde otec z práce a rozpráva, ako mal deň. Toto je scéna z nášho života, len v úlohe detí je to trochu prikrášlené a zjednodušené.

3. Dievčatá sa hrajú s chlapcami. Chlapci sú nemotorní, ktorí sa radi hádajú, takže dievčatá sa budú musieť naučiť ignorovať neposlušnosť. Hra umožňuje deťom stať sa významnými v kruhu svojich rovesníkov, cítiť sa ako dospelí.

Výhody hry "dcéry-matky"

1. V hre „dcéry-matky“ samotné deti vytvárajú systém rodinných vzťahov, prehrávajú konflikty vo vzťahu k príbuzným a príbuzným, takže sledovanie takejto hry vám vždy dáva užitočná informácia o tom, ako váš syn alebo dcéra vidí vašu rodinu.

2. Nedostatky vo svojom správaní môžete napraviť sledovaním toho, ako dieťa hrá vašu rolu. Je veľmi dôležité to urobiť včas, pretože správanie rodičov deťmi je vnímané ako norma.

3. Chlapci sa radi hrajú na otca – „chodia do práce“, „šoférujú“, „stavajú dom“ – a tak sa začínajú učiť, že oteckovia sú silní a zodpovední za svoju rodinu.

4. „Dcéry-matky“ môžete využiť ako psychologický tréning. Ak je dieťa veľmi plaché, pozvite ho, aby si zahralo túto hru. Ale neveďte hru, vyberte si úlohu dcéry - to pomôže dieťaťu získať sebavedomie.

5. S dieťaťom musíte byť na jednej úrovni – nebojte sa – to vám umožní nadviazať vzťah dôvery. Dieťa vo vás bude cítiť spoľahlivého priateľa, nielen dospelého.

Rolové hry pre deti uvádzajú bábätko do sveta ľudí, ich vzťahov a aktivít. V ňom si deti skúšajú rôzne sociálne roly, vytvárajú si pre seba rebríček hodnôt,naučiť sa budovať vzťahy s ostatnými.

Mestská predškolská výchovná inštitúcia

CRR "Úsmev materskej školy č. 34".

Vychovávateľ: Biryukova L.G.

Cieľ: Rozvoj záujmu detí o hru na hranie rolí pomáha vytvárať hravé prostredie.

Úlohy:

Propagovať:

Rozvoj hry ako formy, v ktorej dieťa prechádza k prenosu vzťahov vo svete dospelých (matka, otec sa starajú o svoju dcéru, syna).

Zvládnutie modelovania pracovných a sociálnych vzťahov, ktoré sú dieťaťu známe: „Dcéry-matky“.

Koordinujte herné akcie s prijatou rolou.

Schopnosť používať náhradné predmety.

Obohatenie rolových aktivít, zlepšenie spôsobov riešenia herných problémov, podpora túžby spojiť rolovú hru s dizajnovými prvkami.

Organizácia predmetu herné prostredie – poskytovanie rôznych atribútov, predmetov – náhrad, hračiek.

Dodržiavanie pravidiel hry.

Pestujte si priateľstvá v hre.

Dopĺňať a aktivovať slovník na základe prehĺbenia vedomostí o bezprostrednom okolí;

Podporovať schopnosť navrhovať predmety v súlade s určitými podmienkami (postieľky, stoly, stoličky); (napríklad - rast bábiky);

Propagovať:

Schopnosť správne používať nožnice

Vedieť odrezať rohy obdĺžnika, vyrezať zaoblený tvar zo štvorca.

Prípravné práce:

prezeranie obrázkov rodiny; čítanie básní o mame, uspávaniek, rozprávanie o mame; stolná hra"Rodina"; okrúhla tanečná hra "Vymažeme, vymažeme", hry s prstami"Tento prst je ocko, tento prst je mama ..."; stolové divadlo "Moja rodina".

Metódy a techniky:

Obohacovanie skutočných skúseností detí z aktívnych aktivít:

Vytváranie situácií, ktoré povzbudzujú dieťa, aby vstúpilo do vzťahov s ostatnými (úlohy)

Sledovanie hry iných detí

Organizácia predmetu-herného prostredia

Kombinácia hračiek, náhradných predmetov, atribútov hrania rolí, imaginárnych hračiek

Vytváranie detských atribútov pre hru

Obohacovanie sociálnych skúseností detí v každodennom živote:

Oboznámenie sa s ostatnými pri intenzívnej činnosti (pozorovania, exkurzie, rozhovory, používanie TSO, čítanie literatúry, prezeranie ilustrácií a obrazov)

Vytváranie špeciálnych situácií učiteľom s cieľom nadviazať kontakty medzi dieťaťom a ostatnými.

Materiál:

Bábiky, predmety - náhrady, stavebný materiál, riad na hračky, posteľná bielizeň (pre bábiky), herná postava- Medveď.

ráno:

Samostatná práca:

Na stole sú rozložené obrázky – starostlivá mamička sa oblieka, číta, perie, stará sa o bábätko, pri stole sedí rodina.

Vychovávateľ: - choďte sa pozrieť, čo je na obrázkoch?

Toto robí učiteľ?

Dieťa: Nie, to je mama.

Ako si vedel?

(Dieťa hovorí, dokazuje)

Vychovávateľ: spievaj o mame.

"Práve sa zobudím, usmievam sa."

Slnko ma nežne bozkáva

Pozerám na slnko, vidím mamu

Moje slnko je moja drahá matka.

Vychovávateľ: dobre urobil, dobre hovoril o svojej matke.

Vychovávateľ: aká matka?

Dieťa: matka je starostlivá.

Komunikácia podskupiny:

Vychovávateľ: vaše mamy sa o vás starali, pohostili vás chutnými maškrtami.

A vaše dcéry sú hladné.

Urobme z nich pochúťku, dobre?

Odrežeme rohy štvorca, to bude naša pochúťka.

(robiť prácu)

O! koľko maškŕt sa ukázalo a jabĺk, mrkvy a repy.

Vychovávateľ: Pre koho ste pripravili maškrtu?

Deti: pre naše dcéry.

motivácia:

Vychovávateľ: deti, Mishka nás čaká.

Vychovávateľ: - Čo pôjdeme?

Deti: - autom.

Vychovávateľ: Pumpovať pneumatiky - sh - sh - sh.
Nalejte benzín do nádrží - s-s-s.
Naštartujte motory - d-d-d.

Choďte za volant, autá idú - j..j..j.

Auto, auto hučí

V aute sedí vodič v aute

Tu je rieka, tu je pole, tu je hustý les

Prišlo, auto - zastavte!
Vychovávateľ: Medveď, čo sa stalo?

Medveď: áno, dcéry sedia hladné.

Nemá sa o nich kto postarať.

Bolo by pekné, keby ste sa stali mamami a otcami.

A ak nie? ...Potom pozbieram všetky bábiky a dám ich do škôlky.

Vychovávateľ: Medveď, dnes je voľný deň, škôlka je zatvorená.

Možno sa nájdu starostlivé mamičky a oteckovia, tí vytriedia všetky dcéry! (Zázrak!)

Deti: Postaráme sa o mňa aj o mňa ...

Vychovávateľ: Nezostal nikto? (zmení tón)

Deti: Vezmeme ich všetkých.

Vychovávateľ: Tak čo, už ste prišli na to, akú hru budeme hrať?

Deti: zahráme sa "Matky a dcéry".

Učiteľ: Po raňajkách sa budeme hrať.

Umývanie:

(V toalete sa veľa nerozpráva)

Vychovávateľ: Dcérkam budeme umývať aj ruky mydlom (deti si vyrábajú mydlové rukavice), aby boli čisté a utierali sa uterákom.

(počas rozhovoru pri raňajkách)

Vychovávateľ:

Nakŕmia vás chutní kuchári?

Deti: Áno.

Vychovávateľ: budete sa starať aj o svoje dcéry, budete ich chutne kŕmiť?

S čím?

(odpovede detí)

Mŕtvica:

Hra v kruhu "vymazanie, vymazanie"

Umývame, celý deň umývame

Unavený z rúk a nôh?

nie

Ste pripravení vrátiť sa do práce?

Áno

Oplachovať, oplachovať celý deň, celý deň

Unavené ruky a nohy?

nie

Áno

Vyžmýkame, celý deň vyžmýkame, ruky nohy sú po celom dni unavené?

nie

späť do práce, si pripravený ísť?

Áno

Visíme, visíme, celý deň, celý deň

Unavené ruky a nohy?

Nie

späť do práce, si pripravený ísť?

Áno.

Strieľať, strieľať celý deň, celý deň

Unavené ruky a nohy?

Nie

späť do práce, si pripravený ísť?

Áno.

Žehlíme, žehlíme celý deň, celý deň

Unavené ruky a nohy?

Nie

späť do práce, si pripravený ísť?

Áno.

Obliekajte sa, obliekajte sa, celý deň, celý deň

späť do práce, si pripravený ísť?

Áno.

(deti sedia na stoličkách)

čo si myslíme?

Aký materiál je potrebný?

Aký nástroj?

Ako budeme hrať?

Čo môžeme urobiť?

Učiteľ: Kto budeš?

Deti: Mamy a otcovia.

Učiteľ: Aké mamy a otcovia?

Deti: Starostlivosť.

Vychovávateľ: Kam vezmete svoje dcéry?

Deti: Domov.

Vychovávateľ: Nájdite si doma miesto pre seba a vezmite svoje dcéry.

opatrovateľka . Staviame postieľky, stoličku, kohútik na umývanie rúk, prestierame stôl. Kocky nosíme jednu po druhej, bez toho, aby sme niekomu prekážali. Lekár, kaderník a predavač idú do práce. A ostatní chlapi sa starajú o svoje deti. (Pomáham rozvíjať hru, nadväzovať vzťahy medzi tými, ktorí si vybrali určité roly, pomáham v hre realizovať dojmy, ktoré deti predtým dostali.)

(deti sa hrajú, kŕmia bábiky, ukladajú ich do postieľky, rozprávajú príbehy, chodia atď.)

Vychovávateľ: deň voľna končí, je čas vziať dcéry do škôlky (deti prinášajú bábiky)

Učiteľ: Ako sa volá vaša dcéra?

Čím ste kŕmili svoju dcéru?

Vaša dcéra spala?

(deti hovoria, čo robili so svojou dcérou)

(deti sedia na stoličkách)

výsledok:

Vychovávateľ: Vymysleli sme dobrú hru?

Máte hru?

Prečo si myslíte, že hra dopadla?

Deti: Bola som matka, robila som maškrtu.

Bol som starostlivý, uložený do postele.

Vychovávateľ: Videl som, že ste sa starali, čítali ste knihu, vaša dcéra sa zabávala, s mamou to bolo zaujímavé.

A kto sa ešte postaral o to, aby mala dcéra záujem?

Odpovede detí.

opatrovateľka: Výborne, dnes boli všetky milé, pozorné, starostlivé mamičky.

Spolu s deťmi.

Hádali sme sa, zmierili sa,
A niekedy sa hádali.
Ale stali sme sa veľmi dobrými priateľmi
Pre našu hru.
Hra je nahradená hrou,
Hra končí.
A priateľstvo nikdy nekončí!
Hurá! Hurá! Hurá!

Ocakavane vysledky:

Deti sa stali emocionálne citlivými.

Deti šikovne preberajú rolu a na tento účel využívajú herné akcie.

Deti sa ľahko prenesú do sveta dospelých, stanú sa starostlivými „rodičmi“.

Reč detí sa stala výraznou a emotívnou.

Deti sú zvedavé a aktívne.

Deti sa začali aktívne zapájať do hry so záujmom.

Deti šikovne používajú predmety – náhrady a konajú s nimi.

Deti samy vyrábajú predmety - náhrady, nachádzajú ľubovoľné predmety v skupine a používajú ich v hre.

Samotné deti vymýšľajú herné akcie (rozprávajú svojej dcére rozprávku, spievajú uspávanku atď.)

Deti si osvojili komunikačné prostriedky.

Deťom sa doplnila a aktivizovala slovná zásoba, pri rozhovoroch o dcére, synovi, medzi sebou a dospelými používajú monológne a dialogické formy reči.

Deti si vytvorili predstavu o láskavosti, náklonnosti, nežnosti, starostlivosti.

Deti si v hre vytvorili priateľské vzťahy, deti si v hre delia herné predmety – náhrady.



top