Denná doba pre deti. Synopsa GCD v seniorskej skupine "Časti dňa: ráno, popoludní, večer, noc"

Denná doba pre deti.  Synopsa GCD v seniorskej skupine

Upevniť vedomosti časti dňa, ich charakteristické znaky, postupnosť (ráno, poobede, večer, noc), vedieť určiť časti dňa.

Zoznámte deti s netradičná technika kreslenie.

Rozvíjať logické myslenie, pamäť;

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Pobočka mestskej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie "Lukovetskaya stredná škola» - MŠ č.64 "Breza"

Synopsa GCD v seniorskej skupine

"Časti dňa: ráno, poobede, večer, noc."

Učiteľ: Pekisheva Olga

Konštantinovna

osada Lukovetsky 2013

Cieľ:

Upevniť vedomosti o častiach dňa, ich charakteristických črtách, postupnosti (ráno, popoludní, večer, noc), vedieť určiť časti dňa.

Úlohy:

Upevňovanie vedomostí o častiach dňa a ich znakoch.

Oboznámiť deti s netradičnými technikami kreslenia.

Rozvíjať logické myslenie, pamäť;

integrácia vzdelávacích oblastiach : "Kognícia", "Komunikácia",

"Umelecká tvorivosť", "Fyzická kultúra".

Materiály:

Ilustrácie "ráno", "deň", "večer", "noc";

Glóbus, baterka;

Delené hodiny "časti dňa" (pre každé dieťa);

Voskovky, akvarel, štetec č.5, krajinka, pohár vody, obrúsok (pre každé dieťa).

Priebeh lekcie:

Dnes nás prišiel navštíviť Dunno. Ale neprišiel len tak. Veľmi žiada, aby mu povedal, prečo je ulica buď tmavá, alebo svetlá. Povedzme, neviem, prečo sa to deje?

Tapety na plochu Pohľad na Zem z vesmíru

Naša Zem sa neustále otáča okolo Slnka a slnečné lúče ju osvetľujú. Je to však vo všetkých smeroch rovnaké? Odporúčam skontrolovať. Urobme malý experiment. Tu je glóbus a baterka. Povedz mi, prosím, čo je to glóbus? Presne tak, toto je model zemegule. A dnes budeme mať slnko - baterku.

Teraz zasvietime na naše „slnko“ z tejto strany zemegule a uvidíme, že ho osvetľujú slnečné lúče. Môžete vidieť moria, hory a rieky. A čo sa stane na druhej strane?

Je tu tma. Na točasti našej planétyktorá nie je osvetlená slnečné lúče, noc vládne, a na osvetlenomčasti Zem svieti jasným dňom. Zem je v neustálom pohybe, takže deň a noc na seba nadväzujú.

Koľko je hodín dni ? Presne tak, je ráno. Ako vieš, že je už ráno? A čo eštečasti dňa, ktoré poznáte? Ráno, poobede, večer a v noci. Povedzme Dunno o každom trochu viacčasti dňa.

- Hádaj hádanku:

Kohút víta úsvit
Matka detí umýva
Na tráve námraza, ako prášok.
Aký čas dňa?

Obrázok "Ráno"

Pravé ráno. S nástupom úsvitu, keď slnko vychádza nad obzor a osvetľuje všetko naokolo, začína ráno. Rastliny sa prebúdzajú, zvieratá a vtáky sa prebúdzajú, ľudia sa prebúdzajú. Povedz nám, čo robíme ráno Výborne!

Tu je ďalšia hádanka pre vás:

Slnko je vysoko na oblohe
A noc je ďaleko
Krátke tieňové stromy.
Aký čas dňa?

Obrázok "Deň"

Výborne. Počas dňa sú ľudia hore. Deti sa hrajú, študenti sa učia. Povedz neviem, čo ešte robíme cez deň.

Deň prešiel. Slnko zapadá.
Pomaly sa vkráda tma.
Svetelné lampy, sviečky -
Prichádza tma...

Obrázok "Večer"

správne. Večer idú všetky deti domov zo škôlky, dospelí sa vracajú z práce. Večer môžeme sledovať západ slnka. Slnko klesá stále nižšie a zapadá pod horizont. Povedz nám, čo rád robíš večer?

A posledná hádanka: Slnko zapadlo. Svetlo zhaslo.
Je čas, aby všetci spali. Neskorá hodina.
Večer odletel
A on sa za ním zakráda...

Obrázok "Noc"

Áno, je noc. Všetci ľudia, zvieratá a rastliny v noci odpočívajú, spia, aby na druhý deň nabrali silu.

Zopakujme si znova všetky časti dňa. Ráno popoludní Večer Noc.

Teraz vám poviem jedno tajomstvo: aby ste mali celý deň dobrá nálada, ráno by sa malo začať úsmevom.

Navrhujem, aby ste si ráno zahrali zábavné cvičenie.

Minúta telesnej výchovy

Každé ráno cvičíme.(chodime)

Naozaj radi robíme všetko v poriadku:(nakloní sa na stranu)

Je zábavné chodiť, dvíhať ruky, spúšťať ruky,

Drepujte, vstaňte, skáčte a skáčte.

Deti, Dunno priniesol so sebou obálky a pozrite sa do nich - hodiny s obrázkom dennej doby, ale hodiny sú rozbité, každá na 4 časti. Poďme ich opraviť. Časti hodín je potrebné sčítať tak, aby časti dňa boli v správnom poradí jedna za druhou.

Sledujte

Výborne! Všetci ste odviedli skvelú prácu! A navrhujem, aby ste si zahrali hru "Pravda - Nepravda"

Pravidlá – ak to poviem správne, tak tlieskaš rukami, ak je to nesprávne, netlieskaj.

Ráno vychádza slnko

Treba cvičiť ráno

Ľudia majú večeru ráno

Deň vždy prichádza po ráne

Mesiac počas dňa jasne svieti na oblohe

Počas dňa ľudia obedujú

Cez deň svieti pouličné osvetlenie

Deň končí a prichádza ráno

Večer idú deti do škôlky

Všetci v noci spia

Výborne! To je správne

Obrázok hviezdnej oblohy alebo malý fragment videa z hviezdnej oblohy.

Pedagóg: Navrhujem vám nakresliť hviezdnu oblohu, ale nielen kresliť, ale byť kúzelníkmi.

Najprv si voskovkami nakreslíme hviezdičky a potom štetcom a čiernou farbou pretrieme celý náš list. Pozrite sa, ako sa hviezdy magicky objavujú na našej oblohe.

Deti plnia úlohu.

Výborne! Všetci máte veľmi krásnu hviezdnu oblohu. Môžete mi povedať, v ktorú dennú dobu sa to deje?

odraz:

Chlapci, povedzte mi, prosím, na aké 4 časti sa dá rozdeliť deň?

Ktorá denná doba je najjasnejšia? Ktorá denná doba je najtmavšia?

No, neviem, pamätáš si, prečo je na ulici tma alebo svetlo?

Výborne chlapci, ďakujem!


Integrácia vzdelávacích oblastí: "Poznávanie", "Komunikácia", " Beletria“, „Fyzická kultúra“.

Typy detských aktivít: herné, komunikatívne, motorické, kognitívne výskumy, vnímanie fikcie.

Ciele: Upevniť vedomosti o častiach dňa, vytvoriť pojem o čase;

Rozvíjať logické myslenie, pamäť;

Kultivovať schopnosť počúvať druhých;

Naučte sa vyjadrovať svoje myšlienky pomocou zložitých viet.

Materiál: ilustrácie "ráno", "deň", "večer", "noc".

Príbehové schémy (obrázky pre každú akciu):

Ráno - vstanem, cvičím, umývam si tvár, obliekam sa, raňajkujem;

Deň - učíme sa, hráme sa, ideme na prechádzku, obedujeme, spíme;

Večer – hráme sa, relaxujeme, čítame knihy, pozeráme televíziu, večeriame, pripravujeme sa do postele;

Noc - spánok.

Symboly pre časti dňa. Hodiny, zemegule.

Deň má 24 hodín (zobrazené na hodinách). Počas tejto doby planéta Zem vykoná jednu úplnú otáčku okolo svojej osi (zobrazenej na zemeguli). Na tej časti našej planéty, ktorá nie je osvetlená slnečnými lúčmi, vládne noc a na osvetlenej časti Zeme svieti jasný deň. Zem sa nepretržite otáča, takže deň a noc na seba nadväzujú.

Ilustrácie na tabuli: ráno, popoludní, večer, noc.

Aký denný čas je podľa vás znázornený na obrázku 1? (ráno)

Prečo si to myslíš?

Kto pôjde k tabuli, vyberie obrázky a povie nám, čo ľudia ráno robia? (2 hodiny)

Kto si bude pamätať a rozprávať verše o ráne?

Dobré ráno! Vtáky spievali.

Dobrí ľudia vstávajú z postele.

Všetka tma sa skrýva v kútoch.

Slnko vychádza a sleduje kroky.

Môžete mi povedať, čo je to za báseň? (láskavý, veselý, radostný)

Prezradím vám jedno tajomstvo: aby ste mali celý deň dobrú náladu, ráno musíte začať s úsmevom.

Vy a ja poznáme zábavnú fyzickú lekciu o ráne. Poďme si oddýchnuť.

Minúta telesnej výchovy

Každé ráno cvičíme.

Naozaj radi robíme všetko v poriadku:

Je zábavné chodiť, dvíhať ruky, spúšťať ruky,

Drepujte, vstaňte, skáčte a skáčte.

2. -A teraz hádajte, o čom sa budeme baviť ďalej:

Narodil sa s úsvitom, čím viac rástol, tým bol (deň) menší.

Pozrite si náš plagát. Čo je zobrazené na nasledujúcom obrázku? (odpovede detí)

Kto pôjde a vyberie obrázky, ktoré sa odohrávajú počas dňa? Urobte si v nich poriadok a povedzte nám, prečo si to myslíte.

(Ľudia cez deň robia to najdôležitejšie – deti sú v škôlke: učia sa, hrajú sa, chodia, stolujú, spia atď.; školáci sa učia, dospelí pracujú).

A čo robíš cez deň?

Výborne!

Minúta telesnej výchovy

Rýchlo vstaň, usmievaj sa

Vytiahnuť vyššie, vytiahnuť hore.

Poď, narovnaj si ramená

Zdvihnúť, znížiť.

Odbočil doľava, zatočil doprava

Dotkli sa kolenami.

Sadni-vstaň, sadni-vstaň

A bežali na mieste.

3.-Kto mi povie, o akej dennej dobe sa budeme nabudúce rozprávať? (asi večer)

Vráťme sa k nášmu plagátu. Čo je zobrazené na tomto obrázku?

Chlapci, ktorí si spomenú na báseň o večeri a povedia ju.

Slnko zapadá na horu

Hviezdy svietia

Na trávu padá rosa

Začína sa večer.

Výborne!

Aký je charakter básne? (pokojne)

Čo ľudia robia večer? Kto pôjde, vyberie obrázky a povie (vracajú sa domov z práce, MATERSKÁ ŠKOLAštudovať, večerať, odpočívať: pozerať televíziu, hrať sa, čistiť si zuby, ísť spať)

Kto iný vám povie, čo ľudia robia večer?

čo robíš v noci?

5. Hra "Pravda - Nepravda"

Pravidlá – ak to poviem správne, tak tlieskaš rukami, ak je to nesprávne, netlieskaj.

Ráno vychádza slnko +

Ráno musíte robiť cvičenia +

Ľudia majú večeru ráno

Ráno sa nedá umyť

Deň vždy prichádza po ráne +

Počas dňa mesiac jasne svieti na oblohe -

Cez deň ľudia obedujú +

Cez deň svieti pouličné osvetlenie

Deň končí a prichádza ráno

Večer je vždy tma +

Večer idú deti do škôlky

Ľudia jedia v noci

Všetci v noci spia +

Výborne! To je správne!

Kto vám ešte pripomenie, z ktorých častí pozostáva deň?

5. - A teraz ďalší problém pre vás. Mám 4 symboly pre časti dňa. Musíte ich usporiadať tak, aby zodpovedali častiam dňa a zároveň vysvetliť, čo jednotlivé symboly znamenajú a prečo ste ich usporiadali v tomto poradí.

(Žlté slnko s malými lúčmi, žlté slnko s veľkými lúčmi, oranžové slnko zapadajúce za červený mrak, mesiac a hviezdy na čiernom oblaku)

Výborne! Takže ráno, poobede, večer, noc – ako to nazvať jedným slovom?

6. Hra „Ktorý čas dňa chýba? »

Deťom sú ponúknuté obrázky a tie povedia, ktorý čas dňa im chýbal.

7. Reflexia.

Na aké 4 časti možno rozdeliť deň?

Ktorá denná doba je najjasnejšia?

Ktorá denná doba je najtmavšia?

Výborne!

Ráno popoludní Večer v noci -

Utekali celé dni.

Aby ste neľutovali dni,

Musíme šetriť každú hodinu

Hrať sa s kamarátmi

A pomôž mojej mame.

www.maam.ru

Báseň "Časti dňa"

Báseň a pieseň vlastnej kompozície. Básnička pomáha deťom lepšie si zapamätať názov a postupnosť častí dňa.

Časti dňa.

ráno prichádza, slnko vychádza,

Zobudí všetky deti, volá do škôlky.

deň už sa to blíži, máme toho veľa:

Prejdite sa, najedzte sa a prišla hodina,

A potom okamžite večer fit,

Mama nás vezme domov zo záhrady.

Čoskoro noc príde, je čas, aby sme všetci spali,

A budeme sladko spať až do rána!

Pieseň vianočného stromčeka!

(Na hudbu "Modrý koč beží a hojdá sa.")

Modrý vagón beží a hojdá sa,

Vianočný stromček v materskej škole je pre nás šťastný,

vianočný stromček Nový rok vždy stretne

Vianočný stromček zdobíme zakaždým!

Svetlá na vianočnom stromčeku sú čarovné,

Spoločne povedzme vianočnému stromčeku: "Spáliť!"

Nechajte pre nás trblietať viacfarebné,

Jasné, krásne svetlá!

Bavte sa, bavte sa v Novom roku,

Vianočný stromček nesie vôňu sviatkov všetkým,

Santa Claus prinesie všetkým sladkosti,

A so Snehulienkou budeme stáť v okrúhlom tanci!

www.maam.ru

"Detské prezentácie" - Detská prezentácia Minúty. Sledujte. Deň (1 časť) - viki.rdf.ru

Dátum: 2010-08-05

Elena! Veľká požiadavka, pri ukladaní súboru zvoľte "Uložiť ako: prezentácia". Toto je horná línia.

V office 2007 ukladáte automaticky, no nie každý to má. Ak v prezentácii uložíte VŠEOBECNE, bude sa môcť pozerať každý a nikto nebude mať žiadne otázky ani sťažnosti. Predmet: Prezentácia je veľmi dobrá.

Ale... technicky sú tu problémy. Niečo sa neprepne, niečo ide kliknutím. Prepnite sa do režimu prechodu snímky a všetko nastavte. Ďalej: odoberie sa veľmi veľký objem. Toto je program celej d / záhrady.

Ukazuje sa, že na konsolidáciu je možné dať deti iba v prípravnej skupine.

Od: Elena Ščedrová

Dátum: 2010-08-05

Ďakujeme veľmi pekne za spätnú väzbu. Ak uložíte prezentáciu v kancelárii z roku 2003, potom sa z hľadiska objemu ukáže byť väčšia. Nájdu sa aj sťažnosti. Prezentáciu som niekoľkokrát skontroloval, všetko sa prepína, všetko funguje. Hry majú hypertextové odkazy na prechod na ďalšiu snímku.

Tam, kde je prechod na kliknutie, sú šípky. Pozorne sledujte. Čo sa týka objemu: nemal som za cieľ vypracovať hodinu pre materskú školu.

Môžete použiť nie celú prezentáciu, ale iba časť v súlade s obsahom programu. Pre prípravná skupina Materská škola a je to myslené, myslím. čo bude užitočné pre mladších študentov.

Od: Oľga Maksimová

Dátum: 2010-10-21

Elena, veľmi pekne ďakujem za VŠETKY vaše prezentácie! ...a kedy sa to podarí? :) všetko sa otvorí v tejto prezentácii a všetky prechody fungujú tam, kde je to potrebné. Presťahovala sa do kancelárie 7. Oveľa pohodlnejšie.

Všetko najlepšie!

Od: Natália

Dátum: 2011-01-14

Elena, ďakujem za kvalitné a poučné prezentácie. Syn 3r 5m. pozerá s potešením. Je skvelé, že sú otázky a dieťa sa len nepozerá, ale sa zúčastňuje.

P. Ukazujem svojho syna nie v škôlke, ale len doma, čo sa týka objemu cudzích / formácií, to je všetko, všetko vyhovuje. Veľmi záleží na vývoji dieťaťa, nedá sa vyhovieť každému :)

Od: Mária Nazarová

Dátum: 2011-11-06

Elena, ďakujem veľmi pekne! Vynikajúca prezentácia, všetko funguje))) A pokiaľ ide o objem, môžete ho v prípade potreby rozdeliť na niekoľko častí)))

Básne o prírode: dni v týždni, denná doba, čas, hodiny. Vyučovanie a rozvíjanie básní pre deti o prírodnej histórii. Základná škola.

Letné kurzy.

Prečo sa narodil? Bolí ma duša. A Štvrtok mu odpovedal: Takže po daždi trpím dlhé roky Čakám na niečo, čo tam nie je.

(G. Ilyina ¦ )

Čo si, zajtra? Daj mi odpoveď. Zatiaľ nemám žiadne špeciálne znamenia, ale bez váhania odpoviem: Ak začnete deň rozcvičkou, behom a cvičením Budem v poriadku!

Ak spíte pol dňa, ak sotva robíte všetky veci, potom sa mi pravdepodobne bude zdať dlhšie ako týždeň. Ak sa sami nenudíte, Deň príde najlepší! Medzitým som na tom takto: Ani vtipný, ani zlý.

Materiál zanimatika.narod.ru

Denná doba pre deti

Denný čas pre deti, pre dospelých a pre všetky rastliny a voľne žijúce živočíchy pozostáva zo štyroch časových období: ráno, popoludní, večer a noc. Každý časový interval sa od seba líši polohou slnka, umiestnením ručičiek na hodinách, našimi skutkami a aktivitami.

Takže sa ráno zobudíme, umyjeme si zuby, naraňajkujeme sa a pripravíme sa na deň. Poobede ideme na vyučovanie, obedujeme, robíme si úlohy a navštevujeme krúžky. Večer sa hráme, relaxujeme, večeriame a chystáme sa do postele.

A v noci spíme sladko.

(Niektoré obrázky, na ktorých sa zobrazuje kurzor pera, je možné stiahnuť veľká veľkosť. Ak to chcete urobiť, kliknite na obrázok myšou, čím sa otvorí veľký obrázok na stiahnutie)

Prezentácia pre deti: čas dňa

Stiahnite si video prezentáciu času dňa

RÁNO

Na dedinách už od skorého rána, len čo vyjde slnko, celý okres zobúdza kohúta hlasným „Ku-Ka-Re-Ku“! A v meste už skoro ráno zvoní budík, že je čas vstávať.

Denný čas, keď sa slnko objaví nad obzorom, sa nazýva ráno, ktoré prichádza so svitaním. Slnko práve vychádza nad obzor, stúpa stále vyššie nad stromy a strechy domov, dáva nám svoje žiarivé lúče a slnečný úsmev.

Rána začínajú neskôr v zime a skôr v lete. A aj v lete je na tráve ranná rosa. Vtedy je tráva mokrá, akoby pršalo, no v skutočnosti nepršalo, akurát v noci sa vzduch ochladil a zmenil sa na malé kvapôčky vody, ktoré sa usádzali na listoch a steblách trávy.

Ráno začína prebudením. Rastliny sa prebúdzajú, otvárajú svoje puky, zvieratá a vtáky sa prebúdzajú, vyliezajú z noriek a vylietavajú z hniezd. Ráno musíte vstať z postele, opatrne ju zakryť.

Potom sa choďte umyť, umyť si zuby, cvičiť a pripravte sa do škôlky či školy. Medzitým nás ráno v kuchyni už čakajú raňajky, ktoré pripravila mama.

DAY

Cez deň je človek bdelý. Deti sa hrajú na dvore domu či škôlky, školáci sa učia a po škole sa vracajú domov, dospelí medzitým pracujú. Malé deti si majú po obede cez deň trochu pospať a starší školáci si robia úlohy, aby mohli robiť svoje obľúbené veci a ísť sa prejsť až do večera.

Slnko cez deň vychádza vysoko na oblohu a pohybuje sa po oblohe z východu na západ, popoludní postupne klesá k horizontu. V lete slnko vychádza vysoko nad obzor a v zime zapadá nízko a rýchlo.

Cez deň prebieha vyučovanie pre deti v škôlke a škole, po ktorých nasleduje obed. Obed pozostáva z prvého, druhého a tretieho, po ktorom si treba trochu oddýchnuť a pre mladšie deti je tu „hodinka ticha“.

K večeru je čas na obed. Popoludňajším občerstvením je malá večera, ktorá pozostáva z rolády s čajom alebo ovocím so šťavou, po ktorej môžete ísť na prechádzku.

VEČER

Večer slnko klesá nižšie a nižšie a zapadá pod horizont. Tento čas dňa sa nazýva večer. A keď slnko zmizne pod obzorom, môžete sledovať nádherný západ slnka. Môže byť jasný v žlto-červených lúčoch.

V zime prichádza skoro večer a slnko rýchlo zapadá a v lete sa nadlho stmieva a slnko zapadá pomaly.

Rastliny, zvieratá a vtáky sa chystajú do postele. Kvety zatvárajú puky, zvieratá lezú do svojich nôr, mravenisko v lese sa zatvára a vtáky spievajú uspávanky pri svojich hniezdach.

Večer je čas, keď deti prichádzajú z prechádzky a dospelí z práce. Toto je čas večere, po ktorom sa môžete trochu hrať, pozerať televíziu alebo čítať zaujímavú knihu.

Večer sa treba pripraviť na zajtrajšok, pozbierať oblečenie, knihy do školy, umyť si zuby a ísť spať. Po večeri prichádza najtemnejšia doba dňa – noc.

NOC

V noci všetci ľudia, zvieratá a rastliny odpočívajú, aby nabrali sily na ďalší deň. Ľudia spia vo svojich posteliach pod teplými prikrývkami, psy a mačky sa schúlia do svojich útulných miest, vtáky sa schovávajú v konároch stromov a rastliny zatvárajú púčiky.

Niektoré zvieratá, ako sú sovy, ktoré spia cez deň, sú v noci hore, ale väčšina zvierat v noci spí vo svojich hniezdach a norách. Noc je časom ticha, oddychu a sladkých snov.

Slnko sa skrýva hlboko pod obzorom a okolo je veľká tma. Ale teraz môžete vidieť hviezdy na oblohe a na nejaký čas vyjde mesiac. Počas dňa sú hviezdy a mesiac neviditeľné pre jasné slnečné svetlo, ale v noci v úplnej tme sa objavujú v celej svojej kráse.

V noci sa na oblohe objaví mesiac. Tento mesiac je naším satelitom planéty Zem. Mesiac je spln - volajú spln. Stáva sa to vo forme rastúceho alebo ubúdajúceho polmesiaca. Alebo možno vôbec nie - nazývaný nový mesiac.

Kým nám trvá noc, na druhej strane zemegule svieti slnko a deň je v plnom prúde.

Úlohy-hry pre deti o dennej dobe

Obrázkové hodiny pre deti. Vytlačte a vystrihnite obrázok budíka. Opatrne vystrihnite ručičky, v strede ciferníka urobte dieru a ručičky pripevnite niťou k hodinám. Teraz môžete ukázať, koľko je hodín!

A čo teraz: ráno, popoludní alebo večer?

(Kliknutím na obrázok otvoríte väčší obrázok na stiahnutie)

A tu sú hotové hodiny so šípkami vo formáte PSD pre program PhotoShop - stiahnite si hodiny so šípkami (súbor v archíve clock.rar 518Kb)

Hodiny s obrázkami dennej doby

(Kliknutím na obrázok otvoríte väčší obrázok)

Radi sa tiež stretneme:

Zdroj xn----8sbiecm6bhdx8i.xn--p1ai

V našej spoločnosti sa čoraz častejšie vyskytuje vzor, ​​keď deti nevedia jasne povedať, aké je ročné alebo denné obdobie. Možno dieťa počulo tieto slová v reči dospelých a dokonca ich použilo vo svojom vlastnom, ale nevie dať do súladu ráno, popoludnie, večer, noc a ich znamenia. Niekedy to nepochádza z nevedomosti, ale z nedostatku úplného obrazu prírody v mysli dieťaťa v danom období.

Základné pravidlá

Bábätko si spravidla spája ráno, popoludnie, večer, noc s úkonmi, ktoré v tomto čase vykonáva ono alebo jeho okolie.

  1. Takže ráno ide do škôlky a jeho matka do práce;
  2. cez deň jedáva a spí;
  3. večer príde mama z práce, vyzdvihne ho zo škôlky;
  4. v noci musí spať.

Dieťa sa v tomto čase veľmi nezaujíma o to, čo sa deje v prírode, a rodičia niekedy nemajú čas sledovať celý obraz každej dennej doby. Bábätko však môže a malo by sa naučiť všetko.

K tomu vám ponúkame obrázky s názvom „Ráno, poobede, večer, noc“. Môžu sa učiť rôznymi spôsobmi.

  • Po prvé, môžete sa spoľahnúť na techniku ​​Doman a ukázať dieťaťu obrázky na niekoľko sekúnd, pričom nahlas pomenujete dennú dobu. Postupne si dieťatko zapamätá obrázok a bude rozlišovať ráno, poobede, večer, noc podľa ich znakov v prírode.
  • Po druhé, obrázky s názvom „Ráno, popoludní, večer, noc“ môžu byť zavesené v rôznych častiach miestnosti a po priblížení sa k jednému z nich povedzte dieťaťu o dennej dobe.
  • Po tretie, vyberte obrázky a porozprávajte sa o nich s dieťaťom: zvážte všetky podrobnosti, prediskutujte ich a komentujte. Takže postupne ráno, poobede, večer, noc bude pre dieťa spojené nielen s každodennými činnosťami - dieťa sa naučí rozumieť prírode a vidieť v nej krásu.

Obrázky s názvom "Ráno, poobede, večer, noc" si môžete stiahnuť a vytlačiť z našej webovej stránky. Ideálne je, ak si na vyučovanie vyhradíte presne vymedzené hodiny v rovnakú dennú dobu.

Takže ráno študujete, porovnávate obrázok na obrázku s pohľadom za oknom a nachádzate podobné charakteristiky. To isté robíme s ostatnými obrázkami. Všetky znaky noci možno pozorovať večer o hod zimný čas keď ešte nie je neskoro a dieťatko nespí.

Diskutujte o obrázkoch so svojím dieťaťom

Po podrobnom preštudovaní obrázkov sa pokúste získať odpoveď od dieťaťa. Takéto kurzy už môžete viesť s deťmi vo veku 2-2,5 rokov: sú celkom schopné odpovedať na otázky.

Požiadajte svoje dieťa, aby povedalo:

  1. čo sa deje na oblohe v noci
  2. ako príde ráno
  3. prečo sa rozsvieti
  4. prečo je cez deň teplejšie a večer chladnejšie atď.

Takéto úlohy sú celkom v kompetencii dieťaťa, pokiaľ, samozrejme, predtým od vás nedostalo všetky potrebné informácie. Pýtame sa len to, čo sme sa sami naučili!

A, samozrejme, farbenie bude užitočným krokom pri učení. Pri štúdiu obrázkov dávajte pozor na tie farby a poltóny, ktoré dominujú prírode v určitých časoch dňa.

Ponúknite dieťaťu maľovanku na túto tému a požiadajte ho, aby zobrazilo hlavné farby rána, večera, noci. Je to skvelé cvičenie pre pamäť a predstavivosť.

Obrázky ponúkané na našej stránke vám tak pomôžu rozvíjať vaše dieťa, učiť sa s ním nové pojmy a hlbšie spoznávať prírodu okolo nás.

Viac podrobností na stránke steshka.ru

Téma: "Časti dňa." Obsah programu: Hlavná úloha: objasniť poznatky o častiach dňa, o ich charakteristické znaky. Aby ste si vytvorili predstavu o postupnosti častí dňa, pomenujte a určte časti dňa medzi ránom a večerom, dňom a nocou, navigujte v čase.. Vzbudzujte záujem a túžbu študovať, dopĺňať a aktivovať detskú slovnú zásobu.

Rozvíjajúce sa prostredie: zemeguľa, baterka (alebo stolná lampa), kruh rozdelený na 4 časti, na každej časti kruhu je obrázok zobrazujúci dennú dobu: ráno, poobede, večer, noc (pre každé dieťa) ; obrázky znázorňujúce časti dňa, hra - kalendár "Časti dňa" so sadou kartičiek, kniha, omaľovánky.. Prepojenie s inými aktivitami a aktivitami.

Čítanie básní o dennej dobe, hra s prstami, didaktická spoločenská hra „Časti dňa“, slovné hry, rozhovory. Metodické techniky: pozorovania, prezeranie obrázkov, kariet, hry s prstami, didaktická hra, rozhovor, čítanie umeleckého diela.

Priebeh lekcie:

(Deti vstúpia do haly a postavia sa blízko stola, na ktorom je všetko pripravené na experiment.)

Otázka: Chlapci, dnes čakáme nezvyčajná práca- dnes budeme hrať, spomínať a nielen. A aby ste sa nenudili - pripravil som pre vás prekvapenia.

Chlapci, kto vie, čo to je? (ukazuje glóbus). Výborne. Samozrejme, toto je naša planéta Zem. Presnejšie povedané, ide o model zemegule. Zemeguľa sa môže otáčať okolo svojej osi, rovnako ako Zem.

Naša Zem sa neustále otáča okolo Slnka a slnečné lúče ju osvetľujú. Je to však vo všetkých smeroch rovnaké? Odporúčam skontrolovať.

Prvým prekvapením je, že dnes urobíme malý experiment. Pohodlne sa usaďte (deti sedia na stoličkách). Predstavte si, že sme sa s vami vybrali na cestu na veľkej vesmírnej lodi. Keď sme sa vzniesli vysoko a ocitli sme sa vo vesmíre, v oknách lode sme uvideli našu krásnu modrú planétu (glóbus umiestnite pred zapálenú lampu). Ktovie, prečo ju videli?

Samozrejme. Pretože slnečné lúče ho posväcujú. Môžete vidieť moria, hory a rieky. A čo sa stane na druhej strane?

Pozrime sa (deti idú na opačnú stranu). Je tu tma. Na tej časti našej planéty, ktorá nie je osvetlená slnečnými lúčmi, vládne noc a na zasvätenej časti Zeme svieti jasný deň.

Zem je v neustálom pohybe, takže deň a noc na seba nadväzujú. Pred niekoľkými storočiami sa život ľudí uberal miernejším a pomalším tempom. Veď tam neboli autá, lietadlá, elektrické vlaky, telefón, televízia.

Ľudia sa dostali na miesto, ktoré potrebovali, niekoľko dní alebo mesiacov, v závislosti od vzdialenosti. Ľudia nepotrebovali špeciálnu presnosť pri určovaní času v každodennom živote. Preto bol denný čas určený približne.

Otázka: Chlapci, je možné rozdeliť deň na časti?

Otázka: Ako sa volajú?

D: ráno, poobede, večer a večer.

B: správne. Vložím pre vás obrázky a poviete vám, čo môžete robiť v jeden alebo iný čas dňa. dobre?

(Deti sedia na stoličkách pred tabletom.)

Otázka: Kto môže povedať, aká je časť dňa (obrázok „Ráno“)?

B: (čítanie básne)

Dobrí ľudia, vstaňte z postele. Všetka tma sa skrýva v kútoch, slnko vychádza a ide sa na vec! (A. Kondratiev).

Otázka: Ako začínate ráno?

D: (Zoznam detí).

Otázka: po ráne nasleduje - ... (deň) (dajte „deň“) Čo robíte počas dňa?

(Učiteľ vloží zvyšok obrázkov, deti ich okomentujú.)

O: Akí dobrí chlapi. Veľa ste hovorili o tom, v čom ste vy a všetci ľudia iný čas dni. Čo sa však deje v prírode? A aby ste to zistili, chcem vám dať malú, ale veľmi poučnú knižku. AT voľný čas, čítame ju (ukazuje knihu deťom).

O: Sedíme príliš dlho. Odporúčam vám hrať. Tu sú obálky.

Vašou úlohou je čo najrýchlejšie zostaviť časti dňa v poradí. Vidíte, nenechajte sa zmiasť. (deti dokončia úlohu na podlahe. Potom všetci spolu zopakujú postupnosť znova a opravia chyby).

O: A teraz ďalšia hra. Volá sa to „Susedia“. Zavriete oči a pomenujete susedov časti dňa, ktorú vám poviem (ak sa deti pomýlia, môžu kukať).

O: A aby ste si lepšie zapamätali časti dňa, vypočujte si báseň:

Formovanie dočasných reprezentácií u detí predškolského veku

Sekcie: logopédia

Ľudský život je úzko spätý s časom, so schopnosťou rozdeľovať, merať a šetriť čas. Miera, do akej človek odráža časové parametre, do značnej miery závisí od stupňa jeho adaptácie v spoločnosti.

Štúdie procesu formovania časových reprezentácií u detí s patológiou reči ukázali, že takéto reprezentácie sa nielen tvoria oveľa neskôr, ale líšia sa aj kvalitatívne. Deti s ťažkou rečovou patológiou sa pletú v názvoch dní v týždni, názvoch mesiacov, nie všetky vedia pomenovať časti dňa v správnom poradí.

Deti s rečovou patológiou by sa mali zoznámiť s časovými reprezentáciami postupne, počnúc stredná skupina, v nasledujúcom poradí:

  • Priemerný vek:
  • Oboznámiť sa s významom slov: ráno, večer, deň, noc.
  • Cvičenie v schopnosti orientovať sa v kontrastných častiach dňa: deň-noc, večer-ráno.
  • Poskytnite všeobecnú predstavu o ročných obdobiach.
  • Seniorská skupina:
  • Rozšírte predstavy o častiach dňa, ich charakteristických črtách, postupnosti (ráno, poobede, večer, noc).
  • Vedieť identifikovať časti dňa. Predstavte všeobecný pojem „Deň“.
  • Vysvetlite význam slov: včera, dnes, zajtra.
  • Pomenujte ročné obdobia, spoznajte ich charakteristické črty.
  • Prípravná skupina:
  • Podávať elementárne predstavy o čase, jeho plynulosti, periodicite, nezvratnosti.
  • Vedieť pomenovať postupne všetky dni v týždni, postupnosť mesiacov, ročné obdobia.
  • Cvičenie v schopnosti používať slová - pojmy: najprv, potom, predtým, potom, skôr, neskôr, v rovnakom čase.
  • Rozlišujte trvanie časových intervalov (1 min., 10 min., 1 hodina).

Je veľmi ťažké predstaviť si čas ako objektívnu realitu. Dieťaťu s ťažkou rečovou patológiou treba „ukázať“ čas. Jeho miery sú (sekunda, minúta, hodina, deň, týždeň, mesiac, rok). Formálne zapamätanie mien a postupnosti častí dňa, dní v týždni alebo mesiacov neprinesie požadovaný účinok.

Oboznámenie predškolákov s jednotkami merania času by sa malo vykonávať v prísnom systéme a postupnosti na základe vizuálnych pomôcok, didaktické hry. Na základe pozorovania vonkajšie zmeny vo svete okolo osobná skúsenosť získané prostredníctvom akcií a emocionálne zážitky, predškoláci si vytvárajú predstavy o časových intervaloch, obdobiach a iných charakteristikách, následne sa tieto poznatky systematizujú a zovšeobecňujú.

A až potom sa zovšeobecní, čo je deň. Práca je štruktúrovaná nasledovne: najprv sú uvažované dva obrázky, ktoré zobrazujú činnosť ľudí vo dne a v noci, prípadne stav prírody a javov. Potom štyri obrázky zobrazujúce aktivity toho istého dieťaťa v rôznych časoch dňa a potom štyri obrázky s rovnakou krajinou v rôznych časoch dňa.

Skúmanie obrázkov je sprevádzané výkladom učiteľa. „Deň má deň a noc. Cez deň je svetlo. Počas dňa sa v materskej škole konajú triedy, môžete hrať, chodiť, spať cez deň. čo robíš cez deň? - V noci je tma. Takmer všetci ľudia spia.

čo robíš v noci? (spánok). Prichádza večer, keď končí deň a vonku sa začína stmievať. Čo robíš večer? (Vraciam sa zo škôlky, chodím, pozerám telku, chystám sa do postele). Keď sa skončí noc, príde ráno.

Slnko vychádza. čo robíš ráno? (zobudím sa, vstanem, umyjem si tvár, idem do škôlky).

Odporúča sa hrať hry:

  • "Kedy sa to stane?" Podľa obsahu činnosti zobrazenej na obrázku a niektorých objektívnych ukazovateľov musia deti určiť alebo pomenovať čas.
  • "Dajte obrázky do poriadku" (rozloženie sledu udalostí). "Pomenujte susedov."

Pozitívny efekt je daný použitím grafického modelu „Deň“, na ktorom iná farba sú označené časti dňa, ako aj práca s tabuľkou „Režim dňa“.

Učiteľ hovorí deťom:

Zem sa točí okolo Slnka a otáča sa okolo vlastnej osi. Aby to bolo jasnejšie, pozrite sa na tento glóbus. (Vyzýva deti, aby venovali pozornosť zemeguli. Vedľa zemegule je stolná lampa.

Učiteľ rozsvieti lampu a vysvetlí, že zemeguľa je modelom Zeme a lampou je slnko). - Povedz mi, kde na zemi je deň a kde noc? Akým smerom dopadajú slnečné lúče? - Aká je denná doba? - Zem sa po určitom čase otočí okolo svojej osi (učiteľ otočí zemeguľu) - kde bol deň, prichádza noc a kde bola noc, prichádza deň.

Konkrétnym vymedzením času pre deti je ich vlastná činnosť. Preto pri vyučovaní detí je potrebné saturovať časti dňa konkrétnymi podstatnými znakmi činnosti detí, pomenovaním vhodného času.

Na konsolidáciu môžete vykonať zovšeobecňujúcu lekciu „Deň“ (pozri prílohu).

Jekaterina Kiseleva
Lekcia v seniorskej skupine „Časti dňa: ráno, popoludní, večer, noc“

Lekcia v seniorskej skupine.

Časti dňa: ráno, deň, večer, noc.

Úlohy: - rozšíriť predstavy o časti dňa, ich charakteristické znaky, postupnosti ( ráno, deň, večer, noc, vedieť identifikovať časti dňa, zaviesť všeobecný pojem "deň".

Úvodné slovo.

- Hádaj hádanku: Nechodím a nelietam,

A skúste to dobehnúť!

som zlatá.

Nuž – pozri sa na rozprávku! (zlatá rybka)

Z ktorej rozprávky k nám prišla zlatá rybka?

Presne tak, zlatá rybka žije na dne mora, kde je neustále tma. Preto nevie určiť čas dni. Pomôžme jej.

Deň ako meradlo času má svoju špecifickú kvantitatívnu charakteristiku – 24 hodín, čas sa teda meria v dňoch. Toto je prvá prirodzená jednotka času.

Deň je rozdelený na štyri časti: ráno, deň, večer, noc.

Čas dni keď slnko vychádza nad obzor sa nazýva ráno ktorý prichádza s úsvitom. Slnko práve vychádza nad obzor, stúpa stále vyššie nad stromy a strechy domov, dáva nám svoje žiarivé lúče a slnečný úsmev.

v zime ráno začína neskôr a skôr v lete. A aj v lete je na tráve ranná rosa. To je, keď je tráva mokrá, ako keby pršalo, ale v skutočnosti nebol dážď, len pre noc vzduch sa ochladil a zmenil sa na malé kvapôčky vody, ktoré sa usádzali na listoch a steblách trávy. ráno začína prebudením. Rastliny sa prebúdzajú, otvárajú svoje puky, zvieratá a vtáky sa prebúdzajú, vyliezajú z noriek a vylietavajú z hniezd. Ráno treba vstať z postele, opatrne sa nalíčiť. Potom sa choďte umyť, umyť si zuby, cvičiť a pripravte sa do škôlky či školy. Medzitým v kuchyni ráno Už čakáme na raňajky, ktoré nám pripravila mama. Počúvaj báseň:

ráno

Nad riekou vychádza úsvit

Kohút zaspieva na dvore.

umývanie mačiatok,

Chlapi zobuďte sa.

Cez deň je človek bdelý. Deti sa hrajú na dvore domu či škôlky, školáci sa učia a po škole sa vracajú domov, dospelí medzitým pracujú. Malé deti si vraj poobede pospia a školáci starší robiť domáce úlohy nahor večery robiť obľúbené veci a ísť na prechádzku.

Slnko cez deň vychádza vysoko na oblohu a pohybuje sa po oblohe z východu na západ, popoludní postupne klesá k horizontu. V lete slnko vychádza vysoko nad obzor a v zime zapadá nízko a rýchlo.

Cez deň dni pre deti sú triedy v škôlke a v škole, po ktorej je čas obeda. Obed pozostáva z prvého, druhého a tretieho, po ktorom si treba trochu oddýchnuť a pre mladšie deti je tu "tichá hodina".

bližšie k večer je čas na obed. Popoludňajším občerstvením je malá večera, ktorá pozostáva z rolády s čajom alebo ovocím so šťavou, po ktorej môžete ísť na prechádzku.

deň

Slnko je v nej vysoko

Ďaleko od západu slnka

Myš ťahá zrná do nory.

Dieťa sa učí abecedu.

Večer Slnko klesá nižšie a nižšie a zapadá pod horizont. Tentokrát dni sa nazývajú večer. A keď slnko zmizne pod obzorom, môžete sledovať nádherný západ slnka. Môže byť jasný v žlto-červených lúčoch. v zime večer prichádza skoro a slnko rýchlo zapadá a v lete prichádza večer dlho a slnko pomaly zapadá.

Rastliny, zvieratá a vtáky sa chystajú do postele. Kvety zatvárajú puky, zvieratá lezú do svojich nôr, mravenisko v lese sa zatvára a vtáky spievajú uspávanky pri svojich hniezdach.

Večer je čas keď prídu deti z prechádzky a dospelí z práce. Toto je čas večere, po ktorom sa môžete trochu hrať, pozerať televíziu alebo čítať zaujímavú knihu.

OD večery treba sa pripraviť na zajtrajšok, pozbierať oblečenie, knihy do školy, umyť si zuby a ísť spať. Po večery prichádza najtemnejšie obdobie deň noc.

Večer

Slnko je červené.

Veverička sa skrýva v dutine.

Drema nás príde navštíviť,

Príbeh si nesie so sebou.

V noci všetci ľudia, zvieratá a rastliny odpočívajú, aby načerpali silu do ďalšieho deň. Ľudia spia vo svojich posteliach pod teplými prikrývkami, psy a mačky sa schúlia do svojich útulných miest, vtáky sa schovávajú v konároch stromov a rastliny zatvárajú púčiky. Niektoré zvieratá, ako sú sovy, ktoré spia cez deň, zostať v noci hore ale väčšina zvierat v noci spať vo svojich hniezdach a norách. Noc je čas ticha, oddych a sladké sny.

Slnko sa skrýva hlboko pod obzorom a okolo je veľká tma. Ale teraz môžete vidieť hviezdy na oblohe a na nejaký čas vyjde mesiac. Počas dňa sú hviezdy a mesiac neviditeľné kvôli jasnému slnečnému žiareniu, ale v noci v úplnej tme vynikajú v celej svojej kráse.

V noci na oblohe sa objaví mesiac. Tento mesiac je naším satelitom planéty Zem. Mesiac je spln - volajú spln. Stáva sa to vo forme rastúceho alebo ubúdajúceho polmesiaca. Alebo možno vôbec nie - nazývaný nový mesiac. Kým vydržíme noc, ďalší časti zemegule slnko svieti a ide s mocou a hlavou deň.

Zem sa točí okolo Slnka a otáča sa okolo vlastnej osi. Aby to bolo jasnejšie, pozrite sa na tento glóbus.

Noc

Na oblohe horia hviezdy.

Vtáky spia a ryby spia.

Spiace kvety v záhrade v posteliach,

No, sme vo svojich posteliach.

Teraz sa uvoľníme:

veľký okrúhly mesiac

Stúpajúci na hviezdnej oblohe.

(zdvihnúť ruky, objať hlavu).

Posiela ku mne svoj jasný lúč

A šepká: - Veľmi neskoro!

(ruka zdvihnutá na čelo, pozrela do diaľky.

"chi-chi").

Mesiac vychádza a ja som v posteli!

A až do rána musíte spať!

(Zdvihli ruky, postavili si dom nad hlavami.

Dali si ruky pod líca).

…veľký žltý mesiac

Zbledne a vstúpi.

(Spojte ruky do kruhu a nižšie).

Hviezdy zhasli a je to vidieť

Svitanie. A slnko vychádza.

(Ruky na stranu).

Vstanem a mesiac - v posteli!

Predtým dnes v noci potrebuje spať!

(Natiahnuté, položte im ruky pod líca,

Ukazovák bol privedený k perám, vyrobený "chi-chi").

- A tak, chlapci, vy a ja vieme, že existujú deň a noc. Cez deň je svetlo. Deň v škôlke permanentka lekcie, môžete sa hrať, chodiť, spať cez deň.

čo robíš cez deň?

V noci je tma. Takmer všetci ľudia spia. Čo robíš v noci? (spať).

Prichádza večer keď skončí deň a vonku sa stmieva. Čo robíš večer?

(Návrat zo škôlky, prechádzka, pozeranie televízie, príprava do postele).

- keď skončí noc, prichádza ráno. Slnko vychádza. Čo robíš ráno? (zobudím sa, vstanem, umyjem si tvár, idem do škôlky).

Teraz sa poďme hrať.

Didaktická hra "Kedy sa to stane?"

Cieľ: upevniť poznatky o časti dňa; precvičte si priraďovanie obrázkov s časti dňa: ráno, deň, večer, noc.

Hra môže prijať účasť od 1 do 4 osôb.

Pravidlá hry: podľa slova, ktoré učiteľ povie, ukáž kartičku a vysvetli, prečo si ju vybral. Spojte túto kartu s modelmi časti dňa(štvorce v žltej, bielej, hnedej, modrej).

herná akcia: vyhľadajte požadovaný obrázok a jeho vzťah k modelu časti dňa.

Materiál: modely časti dňa, obrázky odrážajúce aktivity v rôznych časoch dni.

Jasné slnko vychádza, kohútik spieva v záhrade,

Naše deti sa prebúdzajú MATERSKÁ ŠKOLA idú.

Kedy sa to stane? (ráno)

Na oblohe krásne svieti slnko, deti sa vybrali na prechádzku.

Kedy sa to stane? (popoludnie)

Deň prešiel, slnko zapadá, súmrak sa pomaly vkráda.

Zapáliť lampy, sviečky. Prichádza tma (večer)

Medvede a slony spia, zajac spí a ježko,

Všetci okolo potrebujú spať.

Aj naše deti. Kedy všetci spia? (v noci)

Deti hádajú hádanky a vyberajú si obrázok, starostlivo ho skúmajú. Spojte obrázok s časti dňa a korelovať s požadovaným modelom a vysvetliť prečo.

Reflexia.

Ako inak môžete zavolať deň? (deň)

Z ktorých časti pozostáva z dňa? (ráno, deň, večer, noc)

Synopsa integrovaného vzdelávacie aktivity pre strednú skupinu. Používané druhy detských aktivít: hravé, produktívne, komunikatívne, kognitívno-výskumné, hudobno-umelecké, motorické.

Ciele: systematizovať predstavy detí o častiach dňa, ich charakteristických črtách a postupnosti, upevniť schopnosť vykonávať aplikáciu pomocou lepiacej tyčinky.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

"Časti dňa"

"Ráno, poobede, večer, noc - deň preč"

Typy detských aktivít:hravý, produktívny, komunikatívny, kognitívno-výskumný, hudobno-umelecký, motorický.

Ciele: systematizovať predstavy detí o častiach dňa, ich charakteristických črtách a postupnosti; na upevnenie schopnosti vykonávať aplikáciu pomocou lepiacej tyčinky.

Plánované výsledky:má základné predstavy o častiach dňa; rozlišuje časti dňa v závislosti od polohy slnka na oblohe a od druhov ľudských činností; schopnosť pracovať v skupine; aktívne a benevolentne komunikuje s učiteľom a rovesníkmi; zoskupuje aktivity vo vzťahu k častiam dňa; prejavuje záujem o umeleckej činnosti(aplikácie)

Materiály a vybavenie:obrázky na aplikáciu, pripravené pozadia na aplikáciu, obrázok s obrázkom vlaku, prezentácia, hudba

1. Úvodné slovo pedagóga (ponorenie do problému)

Chlapci, keď som dnes išiel do práce, vrana mi povedala toto nezvyčajný príbeh! chceš počúvať? (Deti: Áno) - Včera, v zimný les, jeden zajac sa zobudil, umyl, umyl zuby a prisiel do skolky. Na oblohe svietili hviezdy a mesiac, lietala a húkala sova, ale dvere do škôlky boli zatvorené, v oknách sa nesvietilo. Prečo si myslíš? (Deti: vonku bola noc) Naozaj, zajac si pomiešal ráno a noc. Čo potrebujete na to, aby sa vám niečo také nestalo? Samozrejme, treba sa naučiť od seba rozlišovať ráno, poobedie, večer a noc. Chcete sa naučiť rozlišovať časti dňa? Potom pôjdeme do čarovnej krajiny Času. Tak, poďme.

2. Motorické cvičenie "Motor"

A pôjdeme s vami na parnej lokomotíve. Strojník bude ..... Strojník dá signál a ideme. Hudobný vlak. Pozor, zastavte, poprosím všetkých, aby vystúpili z áut a sadli si.

3. Systematizácia existujúcich predstáv detí o častiach dňa

Slnko vychádza jasne

Kohútik spieva v záhrade

Naše deti sa prebúdzajú

Idú do škôlky.

Kedy sa to stane?

Deti: ráno.

Poďme sa pozrieť na obrazovku. (Snímka 2-4, sprevádzaná piesňou „Morning Begins“ z m / f „Scarecrow-Meow“)

Čo teda robí slnko ráno? (Deti: vstáva, vstáva, vstáva). - Áno, ešte nie je vysoko na oblohe, ale práve začína stúpať. (Snímka 5, obrázok 1)

Čo robíme ráno? (Deti: zobuďte sa, naraňajkujte sa, cvičte, umyte sa) - Skutočne sa zobudíme (snímka 5 obrázok 2), umyjeme si a vyčistíme si zuby (snímka 5 obrázok 3), cvičíme (snímka 5 obrázok 4), raňajkujeme (Snímka 5 obrázok 5) a choďte do škôlky.

A teraz späť na cestu. Parná lokomotíva, si pripravená? Vodič, signál. Hudobný vlak. Prestaň, sadni si, prosím.

Na oblohe jasne svieti slnko

Deti išli na prechádzku.

Deň prichádza po ráno. (Snímka 6-8 sprevádzaná piesňou"Aký nádherný deň" od m/f "Pieseň myši"slová: Karganova E., hudba: Flyarkovsky A.)

Chlapci, čo robí slnko cez deň? (Deti: svieti na oblohe) - Presne tak, je vysoko na oblohe, silno svieti, takže cez deň je vonku svetlo. (Snímka 9, obrázok 1)

Deň je plný starostí, problémov,

Čas plynie rýchlo.

Len treba chcieť

Dokážete veľa.

Čo môžeme robiť cez deň? (Deti: hrať sa, chodiť, čítať, spať atď.)

Počas dňa môžeme skutočne kresliť (Snímka 9 obrázok 2), čítať (Snímka 9 obrázok 3), chodiť (Snímka 9 obrázok 4), hrať sa (Snímka 9 obrázok 5), obedovať (Snímka 9 obrázok 6).

Chcete hrať? Dobre, niečo ti poviem. Ak sa to stane ráno, zdvihnite ruky, ak popoludní, tlieskajte. Začnime:

Slnko je vysoko na oblohe.

Dievča cvičí.

Chlapec ide na prechádzku.

Deti umývajú.

Slnko sa prebúdza, vychádza.

Deti obedujú.

Výborne. A teraz späť na cestu. Vodič, poďme. Nová zastávka, žiadam všetkých, aby vystúpili z vlaku.

Ako prichádza večer, slnko zapadá,

Trávy zaspávajú, vtáky stíchnu.

Po dni prichádza večer (Snímka 10-12, sprevádzaná hudbou S. Prokofieva „Večer“).

Čo robí slnko večer? (Deti: sadne si, spadne)

Slnko samozrejme zapadá, už nesvieti tak silno ako cez deň, takže sa stmieva. A čím nižšie slnko zapadá, tým je vonku tma. (Snímka 13, obrázok 1)

Za oknom sa stmieva

A večer zíval na cestách.

Ponáhľam sa zo škôlky,

Idem k svojej milovanej matke. (M. Sadovský)

čo robíš večer? (Deti: hrajú sa, pozerajú televíziu, jedia, kreslia, čítajú)

Áno, večer môžete doma pozerať televíziu (snímka 13 obrázok 2), kresliť (snímka 13 obrázok 3) alebo hrať tiché hry (snímka 13 obrázok 4), večerať (snímka 13 obrázok 5), čítať si s mamou alebo ocko (Snímka 13 obrázok 6) alebo sa okúpať (Snímka 13 obrázok 7).

Chlapci, náš vlak je unavený a odchádza na svoju poslednú zastávku. Poďme na cestu. Príďte a požiadajte všetkých, aby si sadli.

Na oblohe horia hviezdy

Vtáky spia a ryby spia

Spiace kvety v záhrade v posteliach,

No, sme vo svojich posteliach.

Kedy sa to stane? (Deti: v noci)

Je to tak, po večeri prichádza noc. (Snímka 14-16 sprevádzaná piesňoumedvedík uspávanka od m / f "Umka")

Čo robí slnko v noci? (Deti: nie je tam, spí, usadil sa)

Presne tak, je to dedina, nie je ju vidieť. Čo môžeme vidieť na oblohe v noci? (Deti: mesiac a hviezdy) - Áno (Snímka 17 obrázok 1)

A čo robia ľudia, zvieratá a vtáky v noci? (Deti: spiace) - Správne, spím (Snímka 17, obrázok 2)

A teraz sa musíme rozdeliť na dva tímy a v tom nám pomôže čarovný kvet. Teraz si každý z vás odtrhne jeden okvetný lístok. Kto má červené okvetné lístky, sedí pri stole, na ktorom je červený kôš, a kto má žlté okvetné lístky - pri tom, na ktorom je žltý košík. Na stole je list papiera rozdelený na dve časti, jedna polovica je modrá a druhá čierna. Čo to podľa vás znamená? Koše obsahujú obrázky ľudí a zvierat, všetky niečo robia: hrajú sa, spia atď. Čo si myslíte, že s vami budeme robiť? Áno, chlapci, musíte správne lepiť obrázky, čo sa dá robiť cez deň - na svetlej polovici a čo v noci - na tmavej. Všetko jasné? Potom začnite. Nezabudnite, že obrázky lepíme na plátno, a nie v práci.

Pozrime sa, čo máme. Je tu všetko v poriadku? A tu?

Výborne, sadnite si, prosím, na stoličky.

Existuje však vták, ktorý v noci nespí.

Hádajte, aký vták

Strach z jasného svetla.

Cez deň spí, v noci lieta

Všetkých vystraší a vystraší.

Deti: sova

Správna snímka 18

Postavme sa všetci a povedzme báseň o sove.

4. Fizminutka "sova"

Sova-sova, deti mávajú rukami a zobrazujú krídla

Veľká hlava nakreslite rukami veľký kruh vo vzduchu

Sadnite si na sučku, sadnite si

Hlava krúti hlavou sa otáča doľava - doprava

Pohľad na všetky strany

Áno, zrazu ako lietať. deti vstávali, behali, mávali

Ruky ako krídla.

5. Postupnosť častí dňa.

Chlapci, pripomeňme si, čo sme sa dnes naučili, a tieto obrázky nám pomôžu. Časti dňa vždy prichádzajú v určitom poradí, nemôžu si meniť miesto. ..., poď ku mne, porozmýšľajme s tebou, ktorý obraz treba zavesiť ako prvý. Dievča sa zobudilo. prečo? Áno, pretože je ráno. Čo ešte môžeš ráno robiť? Sadni si, chytrák. Poď ku mne …. Aký obrázok bude ďalší? Dievča sa hrá. Kedy sa to stane? Šťasný. Čo ešte môžete počas dňa robiť? Výborne. Teraz poďte, prosím, ... ... k tabuli. čo bude ďalej? Dievča číta. Aká je táto denná doba? Večer. Dobre, čo ešte môžeš robiť večer? Sadnite si, dobre urobené. No to je posledný obrázok. Poď ku mne... Zavesíme si tento obrázok so sebou. Čo je na ňom zobrazené?

Dievča ide do postele.

Všetky obrázky sme zavesili.

Ďakujem vám chlapci. Dnes ste tvrdo pracovali.


Ako vysvetliť batoľaťu, aká je denná doba? Dieťa rýchlo pochopí, že cez deň svieti slnko a v noci sú na oblohe viditeľné hviezdy. Ako však vysvetliť také pojmy ako „ráno a večer“? Ak to chcete urobiť, ukážte tematické obrázky, pretože viditeľnosť materiálu je základom pre pochopenie informácií dieťaťom. Zvážte otázku: denný čas pre deti na obrázkoch.

Pre deti je veľmi dôležité spájať nové pojmy s konkrétnymi príkladmi. Predpokladajme, že sa dieťa rýchlo naučí slovo „deň“, ak je spojené s viditeľným slnkom na oblohe. To znamená, že abstraktné symboly a koncepty pre mozog detí ešte nie sú k dispozícii. Preto v príručkách pre materské školy nájdete veľa obrazového materiálu na výučbu detí.

Deň/noc je pre dieťa ľahké pochopiť a pochopiť. Je ťažšie vysvetliť, čo je ráno a čo večer. Prečo sa volajú inak a aký je ich zásadný rozdiel? Ak to chcete urobiť, ukážte dieťaťu obrázky, ktoré zobrazujú ľudské aktivity.

Povedzme, že ráno sa líši od dňa v tom, že po spánku si treba umyť zuby a umyť tvár. To je jasne znázornené na obrázku. Cez deň deti chodia po ulici a hrajú sa na ihrisku a večer sa hrajú doma alebo v škôlke. V mysli dieťaťa sú teda procesy činnosti usporiadané a vytvára sa logický reťazec „denný čas - akcie“.

Upevnenie materiálu

Aby sa študovaný materiál zafixoval v pamäti dieťaťa, je potrebné viesť denné rozhovory na danú tému. Napríklad sa opýtate dieťaťa:

  • Čo si robila ráno v škôlke?
  • čo si jedol ráno na raňajky?
  • hrala si sa cez den na ihrisku?
  • čo si jedol na obed poobede?

Tu je dôležité spojiť čas dňa s príjmom potravy: raňajky – ráno, obed – poobede, večera – večer. Pre bábätko sú to nové pojmy, ktoré sa však ľahko naučí na konkrétnych príkladoch. V bežnej komunikácii s bábätkom častejšie spomínajte názvy jedál (ideme na večeru, zajačik chce raňajkovať atď.).

Obrazový materiál môžete použiť aj na obrázkoch. Povedzme, že pred dieťa postavíte obrázok „večer“ a spýtate sa na čas. Je dôležité nadviazať dialóg s dieťaťom a povzbudiť ho, aby rozprávalo príbeh s navádzajúcimi otázkami. Predpokladajme, že sa opýtate dieťaťa: je večer alebo deň na dvore? Po odpovedi sa opýtajte, prečo to hovorí?

Dôležité! Po zvládnutí rozlišovania večer/ráno/popoludnie/noc je potrebné si ujasniť, že tvoria deň a sú jeho súčasťou. Rovnako ako medveď a zajačik majú spoločný názov – hračky.

Rozvoj myslenia

Keď sa rozdiel medzi ránom a večerom jasne vtlačí do mysle bábätka, môžete ísť ďalej – aktivovať jeho myslenie. Ak to chcete urobiť, musíte ukázať obrázky zobrazujúce ľudské aktivity a opýtať sa, v ktorú dennú dobu takéto veci robia.

Otázky by sa mali klásť takto:

  • Kedy sa na oblohe objavujú hviezdy - deň alebo noc?
  • Kedy deti obedujú – poobede alebo večer?
  • Kedy cvičiť - ráno alebo poobede?
  • keď slnko svieti na oblohe - deň alebo noc?

Na takéto otázky môžete prísť sami a povzbudiť dieťa, aby hovorilo a pracovalo so základnými pojmami času. Môžete sa tiež opýtať svojho dieťaťa, čo robí slnko ráno/v noci/večer.

Zajtra a včera

Kategórie času „zajtra, dnes, včera, pozajtra“ sú pre dieťa stále neprístupné, pretože nie sú spojené s aktivitou a hmatovými / zrakovými vnemami. Aby sme dieťa naučili rozlišovať medzi týmito pojmami, je potrebné stavať na aktivite. Dieťa si napríklad dobre pamätá chodenie do cirkusu. Ako sa dá táto udalosť využiť na výučbu času? Musí hovoriť:

  • zajtra pôjdeme do cirkusu;
  • dnes sme videli tigre v cirkuse;
  • kde sme boli vcera?

Pojem „včera“ dieťa pochopí rýchlejšie, pretože si pamätá včerajšie udalosti. Je ťažšie vysvetliť a pochopiť slovo „zajtra“. Ak to chcete urobiť, povedzte mi, keď príde „zajtra“:

  • po prvé, dieťa by malo ísť spať v noci;
  • ďalšie ráno príde „zajtra“.

Bábätko si postupne začne uvedomovať rozdiel medzi „dnes, zajtra a včera“. Hlavnou vecou nie je ponáhľať sa s dieťaťom v osvojovaní si nových (abstraktných) pojmov a hnevať sa na jeho nepochopenie. Časom zvládne všetko.



top