Synopse role-playing hry "Matky a dcery". plán lekce (skupina seniorů) na dané téma

Synopse hry na hraní rolí

Mezi dětmi je oblíbená tradiční hra matka-dcera. předškolním věku. Často jsou s tím spojeni i kluci, kteří vidí, s jakým nadšením hrají jejich vrstevníci. Vychovala mnoho generací a stala se dokonce objektem pozornosti dětských psychologů.

Hru „Maminky a dcery“ hrály i naše prababičky. Nyní jsou to panenky pro dívky, které umí mluvit, pohybovat se, nosit módní věci a šik účesy. Hračky byly zároveň jednodušší, ale podstata hry na matku a dceru zůstala nezměněna.


Psychologie hraní dcera-matka
Dětská hra "Matky a dcery" - miniaturní model rodinné vztahy. Děti si podle jejího děje zkoušejí role příbuzných, batolat i dospělých. Pokud sledujete proces hry, můžete pochopit, jak dítě vidí a cítí se v rodině.
Rozbor psychologie dětské hry vám poskytne užitečné a často nečekané informace o vašem dítěti. Jak miminko chápe požadavky a zákazy v rodině? S kým z příbuzných se stýká? Jaké jsou pro něj rodinné vztahy?
Chcete-li to všechno zjistit, můžete „nahlédnout“ jednu z epizod, jak si vaše dcera (syn) hraje s panenkami s ostatními dětmi. Kluci často hrají scénky věnované nějaké události v životě rodiny. Vaším úkolem je být opatrný a nezasahovat do děje hry.
Analyzujte, co jste viděli. Všimněte si důležitých detailů: Koho hraje vaše dcera? jaké manýry této příbuzné kopíruje? Pokud je to jeden z rodičů, jak se chová k dítěti? Co podporuje a co zakazuje a jak? Zvyšuje hlas na panenku? Za co chválí?


Výklad dětské hry s panenkami
Sledování hry dcer-matek vám umožní vidět vztah s dítětem ze strany. Samozřejmě, že skutečná fakta v takovém "zrcadle" jsou zkreslena dětským vnímáním, ale hlavní myšlenka se dá vysledovat. Emoce ve hře mohou být přehnané, ale ve skutečnosti se odehrávají v srdci dětí, jen nejsou vyjádřeny tak jasně.
Nedá se říci, že by hra na rodinné vztahy byla zcela jednoznačná. Ne vše, co vidíte, byste si měli brát osobně. Velmi často děti prostřednictvím hry mluví o tom, co by chtěly. Proto můžete vidět, co chcete, místo toho, co skutečně chcete.


Hra jako způsob, jak se „probojovat“ k dítěti
Hraní na matku a dceru není podle psychologů jen příležitostí k pochopení dětských zkušeností. To není jen zdroj znalostí, ale také nástroj, který může ovlivnit obraz rodiny v chápání drobků.
Předpokládejme, že jste si ze hry uvědomili, že dítě považuje vaše zákazy za příliš přísné, a když nesplníte jeho rozmary, začne se urážet. V tomto případě nabídněte, že budete hrát dětskou „matku“ a převezměte roli dcery pro sebe (svou panenku).
V takových rolích můžete ztělesnit indikativní epizodu, kdy je dítě nejvíce tvrdohlavé. Například jít do obchodu. Chovejte se jako dítě, které se chová ve skutečnosti, aby pochopilo, jaké to je být v takových chvílích na místě rodiče. Hra „naopak“ umožní dítěti pochopit, jaké akce od miminka očekáváte, a pomůže v tom herní forma dosáhnout kompromisu.
Psychologie hraní na matku a dceru je velmi jednoduchá: ve hře na hraní rolí děti ztělesňují, jak vidí rodinné vztahy. Pozorováním a analýzou procesu hraní s panenkami můžete dítěti lépe porozumět. Kromě toho mohou rodiče pomocí hry korigovat vnímání a chování drobků v různých každodenních situacích.

MADOU D/S OV "Rainbow" město Nový Urengoy.

Hra na hraní rolí juniorské skupiny"Dcery-matky"

Popis: Tento materiál bude užitečný a zajímavý pro pedagogy mladších skupin.

cíle:

- naučit děti vžít se do role mámy a táty;
- naučit se hrát v malých skupinách a spojovat je do jedné zápletky;
- vychovávat děti k aktivitě ve hře, kreativní iniciativě, schopnosti správně rozdělit role;
- rozvíjet komunikační dovednosti v procesu herní činnost;
- prostřednictvím hry formovat kulturní a hygienické dovednosti;
- představit plán - zápletku.

Přípravné práce:čtení poezie, povídání o mámě a tátovi, hraní si s panenkami, prohlížení ilustrací na téma máma a táta se starají o dítě.

Zařízení: atributy pro hru "Matky a dcery".

Průběh lekce:

Panenky jsou zasazeny tak, aby si je mohl vzít každý. Stoly jsou seřazeny u stěn. Na jednom stole je každý druh věcí umístěn v krabicích samostatně: prostěradla, povlaky na peřiny, polštáře, šálky, lžíce, talíře. Na dalším stole je krabice s náhradami jídla.

Pedagog: Kluci, mám kouzelnou hůlku, s její pomocí se dnes proměníte v maminky a tatínky. A to jsou vaše děti (ukazuje na panenky).

Učitel mává hůlkou a říká: "Raz, dva, tři, točte se v kruhu a proměňte se v mámu (tátu)." Děti se točí.

Vychovatel: Vaše děti jsou nyní ve školce a vy jste si je přišli vyzvednout.

Pedagog: Tak, maminky a tatínkové, kam jsme to přišli?

Děti: B Mateřská školka.

Pedagog: Proč jsme přišli do školky?

Děti: Vezměte své děti domů.

Pedagog: Maminky a tatínkové vás potěší chutnou večeří, hrají si s vámi, ukládají vás do postele. Jak uděláte radost svým dětem?

Děti: Budeme krmit, pít čaj, hrát si, ukládat do postýlky, zpívat ukolébavku.

Vychovatel: Co budete mít v bytě, aby bylo dítěti pohodlně?

Učitel oslovuje různé děti.

Vychovatelka: Tak maminky a tatínkové, vezměte děti domů a po víkendu na vás opět čekáme v naší školce.

Děti berou panenky.

Vychovatel: Maminky a tatínkové, ukažte mi, kde každý z vás ve skupině má dům.

Děti stojí na různých místech ve skupině.

Vychovatel: Tvoje maminky se o tebe staraly, pohostily tě lahodnými dobrotami. A vaše dcery a synové mají hlad. Pojďme jim vařit.

Děti prostírají stůl, připravují jídlo, krmí děti. Postav postýlku, ustel postel. Ukládají děti do postelí, zpívají ukolébavku.

Pedagog pomáhá rozvíjet hru, navazovat vztahy mezi těmi, kteří si vybrali určité role, pomáhá ve hře realizovat dojmy, které děti dříve získaly.
Poté, co děti uloží panenky do postýlky, učitelka vyzve děti ke hře. Děti stojí v kruhu.

Kulatá taneční hra "Naše panenka"

Naše panenka chodila
A pak přišla domů. (Děti chodí po místnosti.)
Panenka na boty a oblečení
Dokázal jsem to rychle dát do skříně (Napodobit pohyby.)
V koupelně manipuluje panenka s mýdlem (Napodobujte pohyby.)
Následně jsem je setřel.
Posadil se na pohovku
Sledoval kočku. (Posaďte se na koberec a napodobujte pozorování)
Jedla u stolu (Napodobujte pohyby.)
Je čas spát. (Dají si ruce pod tváře.)
A obléct si pyžamo, panenku (Napodobit pohyby.)
Rychle skočila do postele. (Lehni si na koberec, zavři oči.)
Panenko, spi a odpočívej
Bayu - bayu, bayu - bay (Leží na koberci nějakou dobu v poloze, která je pro ně vhodná.)

Vychovatel: Volný den končí, je čas odvézt děti do školky.

Děti budí panenky, perou, oblékají a vedou do školky. Učitel pomáhá.

Paní učitelka přijímá do školky.

Pedagog: Dobrý den, vítejte ve školce. Jaká byla dovolená? jak jsi trávil čas? Jedly děti? Jak jsi se vyspal?
Děti si povídají.

Pedagog: Maminky a tatínkové, je čas proměnit se zpět v děti.

Paní učitelka mávne kouzelnou hůlkou a větí říkanku pro počítání, děti točí.

Vychovatel: Moji drazí, jste zase děti. Líbila se vám hra? A co se vám líbilo nejvíc?

Děti sdílejí své zkušenosti.

Pedagog:: Dnes jste hráli dobře, postavili jste různé místnosti. Nakrmte své děti. Uspali je na měkkých pohodlných postelích. Teď to musíme všechno uklidit, pojďme to uklidit společně.

Děti spolu s učitelkou dávají věci do pořádku.

Naše babičky kdysi používaly jako imaginární děti domácí hračky nebo svazky hadrů. Moderní holčičky mají možnost hrát si s celými rodinami panenek, krmit dětská hračky, vozit je v malých kočárcích. Podstata hry „dcera-matka“ ale zůstala stejná.

V hrách na hraní rolí má dítě jedinečnou příležitost realizovat se jako aktivní účastník probíhající činnosti, navíc hra jasně projevuje rysy myšlení a představivosti dítěte, jeho emocionalitu, aktivitu, rozvíjející se problém v komunikaci.

Jak hrát matku a dceru

1. Rozdělte role – rozhodněte, kdo bude hrát roli matky a kdo role dcery. Je užitečné vyměnit si s dítětem místo, abyste lépe pochopili, s jakými potížemi se dítě potýká, a ono zase bude moci cítit odpovědnost, kterou na sebe berou rodiče.

2. Připravte herní atributy: nádobí, domácí spotřebiče, nábytek - zboží pro děti lze koupit nebo postavit z improvizovaných prostředků.

3. Nechte dítě nápadité při výběru zápletky hry, která může odrážet skutečné situace. Každodenní život.

Varianty hry "dcery-matky"

1. Dívka si hraje s panenkami a vymýšlí různé situace. Ona je matka, panenky jsou dcery. Taková hra rozvíjí schopnost postarat se o své blízké, být zodpovědný za jejich činy a být nezávislý.

Při hraní s panenkami se dítě snaží kopírovat činy blízkých a příbuzných. Podle scény a situace se mění její nálada, hlas, účes. V této situaci dejte dítěti úplnou svobodu.

2. Několik dívek hraje. Každý z nich si sám sebe musí představit jako matku, babičku, dceru nebo otce. Například „matka“ vezme svou „dceru“ do školky, sama chodí do práce, „babička“ zůstává doma. Večer se sejdou, popíjejí čaj, povídají si. Pak se táta vrátí z práce a vypráví, jak probíhal jeho den. To je scéna z našeho života, jen v roli dětí je to trochu přikrášlené a zjednodušené.

3. Dívky si hrají s chlapci. Chlapci jsou neposedníci, kteří se rádi hádají, takže dívky se budou muset naučit ignorovat neposlušnost. Hra umožňuje dětem stát se významnými v kruhu svých vrstevníků, cítit se jako dospělí.

Výhody hry "dcery-matky"

1. Ve hře „dcery-matky“ samy děti vytvářejí systém rodinných vztahů, přehrávají konflikty ve vztahu k příbuzným a příbuzným, takže sledování takové hry vám vždy dá užitečné informace o tom, jak váš syn nebo dcera vidí vaši rodinu.

2. Nedostatky ve svém chování můžete napravit tím, že budete sledovat, jak dítě hraje vaši roli. Je velmi důležité to udělat včas, protože chování rodičů dětmi je vnímáno jako norma.

3. Kluci rádi hrají roli otce – „chodí do práce“, „řídí“, „staví dům“ – a tak se začnou učit, že tátové jsou silní a zodpovědní za svou rodinu.

4. „Dcery-matky“ můžete využít jako psychologický trénink. Pokud je dítě velmi plaché, pozvěte ho, aby si zahrálo tuto hru. Ale neveďte hru, vyberte si roli dcery - to pomůže dítěti získat sebevědomí.

5. Musíte být s dítětem na stejné úrovni – nebojte se – to vám umožní navázat vztah důvěry. Dítě ve vás bude cítit spolehlivého přítele, nejen dospělého.

Dětské hry na hraní rolí seznamují miminko se světem lidí, jejich vztahy a činností. Děti si v něm zkouší různé sociální role, tvoří si pro sebe žebříček hodnot,naučit se budovat vztahy s ostatními.

Městský předškolní vzdělávací ústav

CRR "Úsměv mateřské školy č. 34".

Pedagog: Biryukova L.G.

Cílová: Rozvoj zájmu dětí o hru na hrdiny pomáhá vytvářet hravé prostředí.

úkoly:

Podporovat:

Rozvoj hry jako formy, ve které dítě přechází k předávání vztahů ve světě dospělých (matka, otec se starají o dceru, syna).

Zvládnutí modelování pracovních a sociálních vztahů známých dítěti: „Dcery-matky“.

Koordinujte herní akce s přijatou rolí.

Schopnost používat náhradní předměty.

Obohacení role-playingových aktivit, zlepšení způsobů řešení herních problémů, podpora touhy spojit hru na hraní rolí s designovými prvky.

Organizace herního prostředí předmětu - poskytování různých atributů, předmětů - náhražek, hraček.

Dodržování pravidel hry.

Pěstujte ve hře přátelství.

Doplnit a aktivovat slovník na základě prohloubení znalostí o nejbližším okolí;

Podporovat schopnost navrhovat předměty v souladu s určitými podmínkami (postýlky, stoly, židle); (například - růst panenky);

Podporovat:

Schopnost správně používat nůžky

Umět odříznout rohy obdélníku, vyříznout zaoblený tvar ze čtverce.

Přípravné práce:

prohlížení obrázků rodiny; čtení básní o mámě, ukolébavky, povídání o mámě; desková hra"Rodina"; kruhová taneční hra "Mazáme, mažeme", prstové hry"Tento prst je táta, tento prst je máma ..."; stolní divadlo "Moje rodina".

Metody a techniky:

Obohacování skutečných zkušeností dětí při aktivní činnosti:

Vytváření situací, které povzbuzují dítě, aby vstoupilo do vztahů s ostatními (úkoly)

Pozorování ostatních dětí, jak si hrají

Organizace předmětově-herního prostředí

Kombinace hraček, náhradní předměty, atributy hraní rolí, imaginární hračky

Vytváření dětských atributů pro hru

Obohacování sociálních zkušeností dětí v každodenním životě:

Seznámení s ostatními při intenzivní činnosti (pozorování, exkurze, rozhovory, používání TSO, četba literatury, prohlížení ilustrací a obrazů)

Vytváření speciálních situací učitelem za účelem navázání kontaktů mezi dítětem a ostatními.

Materiál:

Panenky, předměty - náhražky, stavební materiál, nádobí na hračky, povlečení (pro panenky), herní postava- Medvěd.

Ráno:

Individuální práce:

Na stole jsou rozloženy obrázky – starostlivá maminka se obléká, čte, pere, stará se o miminko, u stolu sedí rodina.

Pedagog: - jít se podívat, co je na obrázcích?

Dělá to učitel?

Dítě: Ne, to je máma.

Jak jsi věděl?

(Dítě říká, dokazuje)

Pedagog: zpívat o mámě.

- "Právě se probouzím, usmívám se."

Slunce mě něžně líbá

Dívám se na slunce, vidím svou matku

Moje slunce je moje drahá matka.

Pedagog: výborně, mluvil dobře o své matce.

Vychovatel: jaká matka?

Dítě: matka se stará.

Podskupinová komunikace:

Vychovatel: vaše maminky se o vás staraly, pohostily vás lahodnými dobrotami.

A vaše dcery mají hlad.

Uděláme jim pamlsek, ano?

Odřízneme rohy čtverce, to bude naše dobrota.

(dělat práci)

Ó! kolik lahůdek se ukázalo a jablka, mrkev a tuřín.

Pedagog: Pro koho jste připravovali pamlsek?

Děti: pro naše dcery.

Motivace:

Pedagog: děti, Mishka na nás čeká.

Pedagog: - co půjdeme?

Děti: - autem.

Pedagog: Pumpovat pneumatiky - sh - sh - sh.
Nalijte benzín do nádrží - s-s-s.
Nastartujte motory - d-d-d.

Vezměte volant, auta jedou - j..j..j.

Auto, auto hučí

V autě sedí řidič v autě

Tady je řeka, tady je pole, tady je hustý les

Přijelo, auto - zastavte!
Pedagog: Medvěde, co se stalo?

Medvěd: ano, dcery sedí hladové.

Nemá se o ně kdo starat.

Bylo by hezké, kdybyste se stali maminkami a tatínky.

A pokud ne? ...Pak posbírám všechny panenky a dám je do školky.

Vychovatel: Medvěde, dnes je volno, školka je zavřená.

Třeba se najdou starostlivé maminky a tatínkové, ti vyřídí všechny dcery! (Zázrak!)

Děti: postaráme se o mě i o mě...

Pedagog: Nezůstal žádný? (změní tón)

Děti: Vezmeme je všechny.

Pedagog: Tak co, už jste přišli na to, jakou hru budeme hrát?

Děti: budeme hrát "Maminky a dcery".

Učitel: Po snídani si budeme hrát.

Mytí:

(Na toaletě se moc nemluví)

Vychovatelka: Dcerám také umyjeme ruce mýdlem (děti si vyrábějí mýdlové rukavice), aby byly čisté a utřeme do sucha ručníkem.

(během rozhovoru při snídani)

vychovatel:

Nakrmí vás chutní kuchaři?

Děti: Ano.

Vychovatel: budeš se také starat o své dcery, budeš je chutně krmit?

S čím?

(odpovědi dětí)

Mrtvice:

Hra v kruhu "mazání, mazání"

Pereme, pereme celý den pereme

Unavený z rukou a nohou?

Ne

Jste připraveni vrátit se do práce?

Ano

Oplachovat, oplachovat celý den, celý den

Unavené ruce a nohy?

Ne

Ano

Ždíme se, ždímáme celý den, ruce nohy jsou celý den unavené?

Ne

zpátky do práce, jsi připravený jít?

Ano

Visíme, visíme, celý den, celý den

Unavené ruce a nohy?

Ne.

zpátky do práce, jsi připravený jít?

Ano.

Střílet, střílet celý den, celý den

Unavené ruce a nohy?

Ne.

zpátky do práce, jsi připravený jít?

Ano.

Žehlíme, žehlíme celý den, celý den

Unavené ruce a nohy?

Ne.

zpátky do práce, jsi připravený jít?

Ano.

Oblékat se, oblékat se, celý den, celý den

zpátky do práce, jsi připravený jít?

Ano.

(děti sedí na židlích)

co si myslíme?

Jaký materiál je potřeba?

Jaký nástroj?

jak budeme hrát?

Co můžeme udělat?

Učitel: Kdo budeš?

Děti: Maminky a tatínkové.

Pedagog: Jaké mámy a tátové?

Děti: Starostlivé.

Vychovatel: Kam vezmete své dcery?

Děti: Doma.

Vychovatel: Najděte si doma místo pro sebe a vezměte své dcery.

pečovatel . Stavíme jesličky, židli, kohoutek na mytí rukou, prostíráme stůl. Kostky nosíme jednu po druhé, aniž bychom někomu překáželi. Doktor, kadeřník a prodavač jdou do práce. A zbytek chlapů se stará o své děti. (Pomáhám rozvíjet hru, navazovat vztahy mezi těmi, kteří si vybrali určité role, pomáhám ve hře realizovat dojmy, které dříve děti získaly.)

(děti si hrají, krmí panenky, ukládají je do postýlky, vyprávějí příběhy, chodí atd.)

Vychovatelka: končí den volna, je čas odvézt dcery do školky (děti přinášejí panenky)

Učitel: Jak se jmenuje vaše dcera?

Čím jsi krmil svou dceru?

Vaše dcera spala?

(děti vyprávějí, co dělaly se svou dcerou)

(děti sedí na židlích)

Výsledek:

Pedagog: Vymysleli jsme dobrou hru?

Máš hru?

Proč si myslíte, že hra dopadla?

Děti: Byla jsem matka, udělala jsem pamlsek.

Staral jsem se, dal do postele.

Vychovatelka: Viděl jsem, že se staráš, četl jsi knížku, dcera se bavila, s maminkou to bylo zajímavé.

A kdo další se postaral o to, aby dcera měla zájem?

Odpovědi dětí.

pečovatel: Výborně, dnes byly všechny milé, pozorné, starostlivé maminky.

Společně s dětmi.

Hádali jsme se, usmiřovali,
A někdy se hádali.
Ale stali jsme se velmi dobrými přáteli
Pro naši hru.
Hra je nahrazena hrou,
Hra končí.
A přátelství nikdy nekončí!
Hurá! Hurá! Hurá!

Očekávaný výsledek:

Děti se staly emocionálně citlivými.

Děti dovedně přebírají roli a využívají k tomu herní akce.

Děti se snadno přesunou do světa dospělých, stanou se starostlivými „rodiči“.

Dětská řeč se stala výraznou a emotivní.

Děti jsou zvědavé a aktivní.

Děti se začaly se zájmem aktivně zapojovat do hry.

Děti dovedně používají předměty - náhražky a jednají s nimi.

Děti si samy vyrobí předměty - náhražky, najdou ve skupině libovolné předměty a použijí je ve hře.

Děti samy vymýšlejí herní akce (vyprávět pohádku své dceři, zpívat ukolébavku atd.)

Děti si osvojily komunikační prostředky.

Dětem se doplnila a zaktivizovala slovní zásoba, při rozhovoru o dceři, synovi, mezi sebou a dospělými používají monologické a dialogické formy řeči.

Děti si vytvořily představu laskavosti, náklonnosti, něhy, péče.

Děti si ve hře vytvořily přátelské vztahy, děti sdílejí ve hře herní předměty – náhražky.



horní